Już w 2021 roku zrobiło się głośno wśród emerytów, kiedy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zmianach w tablicach sporządzanych przez GUS. Na podstawie tablic średniego dalszego trwania życia wyliczane są bowiem emerytury dla seniorów, a w związku z podwyższoną umieralnością, spowodowaną pandemią koronawirusa - zmieniły się owe tablice, a więc zmieniła się też wysokość niektórych świadczeń. Seniorzy masowo szturmowali urzędy, prosząc o ponowne przeliczenie świadczeń, licząc że mają szansę na dodatkowe pieniądze. Niestety, takie działania były dostępne dla nie licznych, a wnioski odrzucano. Do tej pory emeryci mogli wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury dwa razy do roku. W 2022 roku ten przepis uległ zmianie, a wielu najstarszych obywateli może na tym stracić.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Warunki ponownego przeliczenia emerytury w 2022 uległy zmianie, ale nie wszystkie. Nie zmieniło się to, że wniosek zostanie przyjęty i rozpatrzony pozytywnie tylko od osób, które:
Wniosek zostanie odrzucony, a nawet nieprzyjęty w urzędzie, od osób:
W 2021 roku seniorzy mieli szansę na dwukrotne złożenie wniosku. Mogli to zrobić np. na początku roku, czyli w styczniu, a później w grudniu. Możliwe to było raz na kwartał, czyli nawet cztery razy do roku. Rząd jednak zadecydował, że od 1 stycznia 2022 roku ZUS przeliczy emeryturę pracującemu świadczeniobiorcy tylko raz na rok. Warto się zatem pospieszyć, ponieważ im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej podwyższona emerytura zostanie wpłacona na konto.
Forma składania wniosku pozostaje bez zmian. Seniorzy mogą wnioskować osobiście w urzędzie, lub w formie elektronicznej bez wychodzenia z domu. Niezbędny formularz, który trzeba uzupełnić, aby dostać pieniądze jest dostępny na stronie internetowej zus.pl.