Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 na nowych zasadach. Skorzysta jeszcze mniej seniorów

Ponowne przeliczenie emerytury 2022 będzie możliwe, ale na innych zasadach niż dotychczas. Do tej pory wnioski tylko nielicznych emerytów były rozpatrzone pozytywnie. W 2022 roku ta grupa zmniejszyła się. Wielu najstarszych obywateli straci szansę na zastrzyk gotówki.

Już w 2021 roku zrobiło się głośno wśród emerytów, kiedy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zmianach w tablicach sporządzanych przez GUS. Na podstawie tablic średniego dalszego trwania życia wyliczane są bowiem emerytury dla seniorów, a w związku z podwyższoną umieralnością, spowodowaną pandemią koronawirusa - zmieniły się owe tablice, a więc zmieniła się też wysokość niektórych świadczeń. Seniorzy masowo szturmowali urzędy, prosząc o ponowne przeliczenie świadczeń, licząc że mają szansę na dodatkowe pieniądze. Niestety, takie działania były dostępne dla nie licznych, a wnioski odrzucano. Do tej pory emeryci mogli wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury dwa razy do roku. W 2022 roku ten przepis uległ zmianie, a wielu najstarszych obywateli może na tym stracić. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Izabela Leszczyna o emeryturach stażowych i pomyśle PO

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022. Te warunki nie uległy zmianie

Warunki ponownego przeliczenia emerytury w 2022 uległy zmianie, ale nie wszystkie. Nie zmieniło się to, że wniosek zostanie przyjęty i rozpatrzony pozytywnie tylko od osób, które:

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego,
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Wniosek zostanie odrzucony, a nawet nieprzyjęty w urzędzie, od osób:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

Marta Wiśniewska, Michał Wiśniewski i FabienneTa sukienka na studniówkę Fabienne Wiśniewskiej to hit!

ZUS wniosek o przeliczenie emerytury na nowych zasadach. Co się zmieniło?

W 2021 roku seniorzy mieli szansę na dwukrotne złożenie wniosku. Mogli to zrobić np. na początku roku, czyli w styczniu, a później w grudniu. Możliwe to było raz na kwartał, czyli nawet cztery razy do roku. Rząd jednak zadecydował, że od 1 stycznia 2022 roku ZUS przeliczy emeryturę pracującemu świadczeniobiorcy tylko raz na rok. Warto się zatem pospieszyć, ponieważ im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej podwyższona emerytura zostanie wpłacona na konto.

Licznik prąduDodatek osłonowy co to jest? Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022? 

Forma składania wniosku pozostaje bez zmian. Seniorzy mogą wnioskować osobiście w urzędzie, lub w formie elektronicznej bez wychodzenia z domu. Niezbędny formularz, który trzeba uzupełnić, aby dostać pieniądze jest dostępny na stronie internetowej zus.pl

Więcej o: