Ulga prorodzinna 2022. Ustalone limity rozczarowują. Wielu może skorzystać z niej ostatni raz

Już coraz bliżej do corocznego obowiązku rozliczenia się z Urzędem Skarbowy. Wielu rodziców już zastanawia się nad ulgami, jakie mogą zastosować w deklaracji. Jednak najczęściej używana ulga prorodzina 2022 może ulec zmianie. Warto się temu dokładnie przyjrzeć. Dużo zmienia się za sprawą Polskiego Ładu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Do 30 kwietnia 2022 r. wszystkie osoby fizyczne muszą złożyć roczne zeznanie podatkowe. Podczas rozliczenia z podatku wiele osób korzysta z ulg podatkowych. Wśród osób posiadających dzieci najbardziej popularna jest ulga prorodzinna, w której już niedługo zajdą zmiany.

Zobacz wideo Polski Ład. Na czym polega ulga dla klasy średniej i czy z niej zrezygnować? [Q&A]

Ulga prorodzinna 2022. Kto może z niej skorzystać?

W deklaracji, jaką będziemy składać w 2022 roku, ulga prorodzinna przysługuje jedynie rodzicom wykonującym w 2021 roku władzę rodzicielską, opiekunom prawnym, z którymi zamieszkiwało dziecko lub rodzicom zastępczym, którzy posiadają orzeczenie sądu. Wyżej wspomniana ulga należy się tylko na dzieci:

  • małoletnie
  • bez względu na wiek, jeśli w 2021 roku otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną
  • do czasu ukończenia 25 roku życia, jeśli studiują w Polsce lub za granicą
  • zarabiające mniej niż 3089 zł

Ulga prorodzinna 2022. Kryterium dochodowe to kolejny warunek

Kolejnym kryterium, jakie trzeba spełnić, aby muc skorzystać z ulgi na dziecko, jest kryterium dochodowe. I tu może pojawić się duże rozczarowanie, ponieważ limity wyglądają następująco. Jeśli rodzice wspólnie wychowują dzieci, przez cały rok nie mogą zarobić więcej niż 112 tys. złotych. A dla rodziców niepozostających w związku małżeńskim kryterium dochodowe wynosi maksymalnie 56 tys. złotych przychodu rocznie na każdego z nich.

Ulga na dziecko ile wynosi? Wszystko zależy od liczby dzieci

Kwota odliczenia ulgi prorodzinnej rośnie wraz z ilością posiadanych dzieci. Minimalnie jest to 97,67 zł miesięcznie przy jednym lub dwójce dzieci, ale na trzecie dziecko wynosi 166,67 zł a na czwarte i każde kolejne 225 zł. W skali roku wygląda to następująco:

  • na jedno dziecko -  1 112 zł
  • na dwoje dzieci - 2 224 zł
  • na troje dzieci – 3336 zł

Zmiany w uldze prorodzinnej. Wielu rodziców prawdopodobnie korzysta z niej ostatni raz

Ulga na dziecko związana jest z wysokością odprowadzonych składek ZUS i składek zdrowotnych. Jeśli w zeznaniu podatkowym wysokość składek jest wyższa lub równa uldze, ta jest naliczana w całości. Przynajmniej tak było dotychczas. W 2022 roku wprowadzone zostało zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie. Osoby zarabiające najniższą krajową, nie będą miały już potrącanych zaliczek na podatek. A więc w rozliczeniach liczyć będą się, tylko składki społeczne, a one musiałyby być równe lub wyższe niż ulga na dziecko. U pracowników zarabiających najniższą krajową jest warunek niemożliwy do spełnienia.

Więcej o: