Ulga rehabilitacyjna 2022 nie obejmie każdego. Za zmiany odpowiedzialny jest Polski Ład

Ulga rehabilitacyjna 2022 będzie obowiązywała na nieco innych zasadach. Jest to efekt nie tylko rozszerzenia katalogu, który będzie uprawniał do skorzystania z ulgi, ale też Polskiego Ładu. Nowe rozwiązania podatkowe spowodują, że część osób nie będzie mogło odliczyć poniesionych wydatków.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład. Ekspertka odpowiada na Wasze pytania [Q&A]

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby niepełnosprawne lub opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy mają je na utrzymaniu. Jej wprowadzenie miało na celu ułatwienie wykonywania czynności życiowych osobom z niepełnosprawnościami. I choć od stycznia 2022 został rozszerzony katalog wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi, to nie każdy na nim skorzysta. Wszystko za sprawą wprowadzenia Polskiego Ładu, a dokładniej nowej kwoty wolnej od podatku. 

Ulga rehabilitacyjna 2022 została rozszerzona. Nowy katalog przewiduje trzy dodatkowe wydatki 

Nowelizacja Ministerstwa Finansów sprawiła, że odliczeniu od podatku od 2022 roku podlegają dodatkowo: 

  • wydatki poniesione na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki podkłady i wkłady anatomiczne,
  • wydatki poniesione na pobyt opiekuna przebywającego wraz z osobą niepełnosprawną zaliczoną do grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, na turnusie rehabilitacyjnym albo w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej,
  • wszelkie wydatki poniesione na przewóz osoby niepełnosprawnej niezależnie od celu przejazdu.

Ulga rehabilitacyjna możliwa do odliczenia po dostarczeniu określonych dokumentów

Niezbędne do skorzystania z ulgi jest przedstawienie odpowiednich dokumentów, dzięki którym jest weryfikowana możliwość, czy rzeczywiście nam ona przysługuje. Należy zatem pamiętać, aby dostarczyć: 

  • dowód niepełnosprawności — wydany przez lekarza orzecznika powiatowego,
  • w przypadku opiekunów dowód pokrewieństwa w postaci akt osobowych tj. akt urodzenia — ustawa nie wymaga, by były to jedynie dokumenty udowadniające pokrewieństwo,
  • dowód dokumentujący poniesienie wydatku — np. faktura lub bankowe dowody zapłaty. Paragon nie stanowi dowodu poniesienia wydatku.

Polski Ład, a ulga rehabilitacyjna 2022. Część osób straci na nowych rozwiązaniach

Podatkowa rewolucja nie ominie w tej sytuacji osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Część z nich zostanie pozbawiona możliwości skorzystania z ulgi ze względu na podwyższenie nowej kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł. Osoby, których roczny dochód nie przekroczy tego progu, w tym przypadku stracą. Nie będzie ich bowiem obciążał podatek dochodowy, a więc tym samym nie będzie od czego odliczyć wydatków poniesionych na leczenie. 

Więcej o: