Ulga dla seniorów 2022 to szansa na zastrzyk gotówki. Niestety, nie dla wszystkich. "Ja straciłam 208 zł"

Ulga dla pracujących emerytów 2022 może okazać się zbawienna pod względem finansowym. Wielu seniorów na niej zyska, ale niestety nie wszyscy. Ulga dla seniora może wiązać się z utratą gotówki, jeśli emeryt nie spełni odpowiednich warunków. Kto zyska najwięcej?

Rok 2022 przyniósł wiele zmian, a to za sprawą Nowego Polskiego Ładu, który dla jednych jest przekleństwem, a dla drugich błogosławieństwem. Niestety, na większości nowych ustaw zyskają najbiedniejsi obywatele, a ci nieco bogatsi obejdą się smakiem. Tyczy się to także emerytów, którzy od lat skarżą się na zbyt niskie emerytury. Rząd co prawda oferuje im pomoc finansową w postaci dodatkowych świadczeń, takich jak trzynasta emerytura, czy 500 plus dla seniora. Tym razem zaoferował ulgę dla seniorów, oraz PIT-0. Co to oznacza i kto na tym zyska, a kto straci?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Pracujący emeryt, a ulga podatkowa. Dla kogo ulga dla seniorów będzie korzystna?

Ulga podatkowa w postaci zerowego PIT-u, to największa niespodzianka dla seniorów. Część z nich zdecydowała się nadal pracować, mimo statusu emeryta. Niestety, do tej pory limity zarobkowe nie pozwalały im się za bardzo wzbogacić. Od 2022 roku seniorzy nadal będą płacić podatek, ale dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi). Zarobią o wiele więcej niż dotychczas seniorzy, którzy nie przekroczą progu rocznych zarobków w wymiarze 85 528 zł. Ta grupa emerytów będzie z podatków zwolniona całkowicie, a więc zarobi więcej. 

Ulga dla seniorów 2022, ale tych którzy wolą odpocząć. Kto na tym zyska?

Seniorzy, którzy zamiast kontynuacji pracy wybrali ciepłe kapcie i zajmowanie się ogródkiem również mają prawo do radości. Rząd wprowadził emerytury bez podatku. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, a ich emerytura nie przekracza 2500 złotych nie zapłacą podatku. Różnica w stosunku do 2021 roku jest taka, że składka zdrowotna, która wynosi 9 procent będzie w pełni od tej pory odliczana.

Ulga dla seniora Polski Ład. Nie każdy będzie zadowolony ze zmian

Niestety, gdzie jeden się raduje, drugi opłakuje straty. Tak może być również tym razem. Niektórzy seniorzy stracą na zmianach wprowadzonych w ramach Nowego Polskiego Ładu nawet kilkaset złotych. Jak donosi Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego dla TVN24 Biznes: 

Emeryci pobierający dzisiaj — na koniec 2021 roku, a przed marcową waloryzacją — cztery tysiące złotych netto lub więcej stracą na Polskim Ładzie.

Dodatkowo, straty mogą wynieść od 6 złotych miesięcznie, do aż 203 zł w przypadku emerytów z dochodami na poziomie 7500 zł brutto. W skali roku oznacza to stratę niemal 2500 złotych. Czytelnicy i czytelniczki naszego portalu wypowiedzieli się na ten temat:

Wara od mojej ciężko wypracowanej emerytury
A ja się cieszę, bo zyskam
Ja straciłam 208 złotych na wypłacie styczniowej...
Więcej o: