Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Osoby podejmujące pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach, mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, czyli tzw. emeryturę pomostową. Uzyskanie prawa do jej wypłaty nie jest jednak prostym zadaniem. Trzeba bowiem spełnić szereg ściśle określonych kryteriów.
Pełny wymiar zatrudnienia w pracy o szczególnym charakterze, to tylko jedne z kryteriów brane pod uwagę podczas składania wniosku. Emerytura pomostowa na ogólnych zasadach jest możliwa tylko, jeśli:
Wśród obligatoryjnych kryteriów uprawniających do emerytury pomostowej jest odpowiednio długi staż pracy. Warto jednak pamiętać, że do okresu pracy o szczególnym charakterze nie jest wliczany czas, za który wypłacono nam wynagrodzenie, ale praca nie była wykonywana. Mowa tutaj m.in. o:
Wysokość emerytury pomostowej jest ustalana indywidualnie, gdyż zależy ona od środków zgromadzonych na koncie ubezpieczeniowym ZUS oraz tablic średniego dalszego trwania życia. Kwoty mogą zatem się różnić. Nie może być ona jednak niższa niż minimalna emerytura obowiązująca w danym roku. Stąd też osoby pobierające najniższe wypłaty w marcu mogą spodziewać się podwyżek świadczeń w związku z planowaną waloryzacją.