Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Kto może go złożyć? Kiedy zostanie odrzucony?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury do tej pory miał sens tylko w określonych stacjach. Nie mógł go złożyć każdy senior, tylko ten, który spełniał odpowiednie kryteria. Od początku roku 2022 i dla nich zajdą zmiany. Część wniosków zostanie odrzuconych od razu.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wszyscy seniorzy, którzy spełniali i tak rygorystyczne warunki mogli wnioskować o przeliczenie swojej emerytury raz na kwartał. Wniosek mógł skutkować podwyższeniem kwoty świadczenia. Jednak od stycznia tego roku zaszły duże zmiany w tej kwestii.

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Małgorzata RozenekMałgorzata Rozenek w modnej kurtce. Podobne z Reserved, Zara

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Kiedy zostanie odrzucony?

Warunki, jakie trzeba spełnić, aby emerytura mogła być ponownie przeliczona, są stałe i obowiązują wszystkich seniorów. W dużej części przypadków wniosek jest odrzucany. Dlaczego tak się dzieje? W związku ze zmianami w tablicach średniego dalszego trwania życia wiele niezasadnych wniosków wpłynęło do ZUS-u. Emeryci muszą wiedzieć, że na ponowne przeliczenie emerytury mają szansę jedynie osoby, które:

  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad
  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego

Jeżeli senior nie spełnia tych wymagań lub należy do jednej z grup poniżej, jego wniosek zostanie odrzucony "na starcie". Do takich osób należą:

  1. niepracujący emeryci z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.)
  2. niepracujący osoby, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.)

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury: jak go złożyć? Można zrobić to drogą elektroniczną

Kiedy zalogujesz się na profilu użytkownika na oficjalnej stronie internetowe ZUS, możesz odnaleźć tam wymagany formularz dotyczący ponownego przeliczenia emerytury. Po wypełnieniu go masz dwie możliwości. Wysłać go za pomocą platformy, lub zanieść do najbliższego punktu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

choroba, szpitalZmiany w zasiłkach 2022. Kto skorzysta, a kto straci?

Od 1 stycznia wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 obowiązuje na nowych zasadach

Rząd zadecydował, że od 1 stycznia tego roku ZUS przeliczy emeryturę pracującemu świadczeniobiorcy tylko raz w roku, a nie co kwartał, jak było do niedawna. Najwięcej stracić mogą te osoby, których świadczenie naliczano według zarobków i stażu. Nie będą mogli już podwyższyć go poprzez przeliczenie podstawy jego wymiaru. Korzystne jest zatem złożenie wniosku na początku roku, aby już od tego momentu była naliczana ewentualna podwyżka.

Więcej o: