Jak dostać dofinansowanie do prądu? Podpowiadamy, jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy w epuap ZUS

Jak wypełnić wniosek osłonowy, aby otrzymać dofinansowanie do prądu? Podopowiadamy, gdzie składamy wniosek o dodatek osłonowy i czy dodatek osłonowy przez profil zaufany jest możliwy. To szansa na zaoszczędzenie pieniędzy w wielu gospodarstwach domowych.

W związku z podwyżką cen prądu i gazu, rząd postanowił wyjść na przeciw obywatelom i zapowiedział tarczę antyinflacyjną. W ramach tego zabiegu, niektóre osoby mają szansę otrzymać specjalne świadczenie, które jest rodzajem dofinansowania. Nosi nazwę dodatku osłonowego i może wynieść ponad 1000 złotych. Należy jednak spełnić warunki, a należą do nich m.in dochód i wysokość rachunków. Kto zyska na dodatku osłonowym najwięcej, a kto będzie zmuszony zapłacić wyższe rachunki? Dowiedzą się tego osoby, które złożą wniosek o dodatek osłonowy. Podpowiadamy jak to zrobić

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Premier i rzecznik prasowy wbijają szpile Tuskowi. "Ciekawe, czy Donald Tusk coś robi, żeby obniżyć ceny prądu?"

Dodatek osłonowy komu przysługuje? Nie każdy dostanie dofinansowanie do prądu

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez Urząd Regulacji Energetyki stawki taryf za energię wzrosły średnio o 37 proc., a rachunki o 24 proc. Rekompensata chociaż części opłat dla wielu osób może okazać się zbawienna. Niestety, nie każdy otrzyma tą formę pomocy. Decydującym kryterium są dochody.

Wysokość dofinansowania jest uzależniona od zarobków, a wygląda to następująco:

  • dopłata wyniesie 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata wyniesie 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata wyniesie 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata wyniesie 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

W przypadku rodzin ogrzewających gospodarstwa węglem wypłaty będą wyższe od 100 zł do 287 zł.

Jak wypełnić wniosek osłonowy? Jest wniosek na dodatek osłonowy do pobrania w epuap ZUS!

Podobnie jak inne wnioski w 2022 roku, wniosek o dodatek osłonowy z powodzeniem złożymy online. Nazywany potocznie wnioskiem osłonowym formularz znajdziemy na stronie www.gov.pl. Pobrany wniosek możemy wysłać drogą elektroniczną przez epuap ZUS, lub złożyć go osobiście w urzędzie.

Dodatek do prądu i gazu to nie wszystko. Dodatek energetyczny to kolejna forma pomocy

Możliwe jest także złożenie wniosku o dodatek energetyczny, jeśli nie otrzymasz pomocy finansowej w ramach dodatku osłonowego. Dodatek do prądu i gazu przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. W to kryterium wlicza się obywatel, który:

  • ma przyznany dodatek mieszkaniowy,
  • jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym,
  • zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

Przyznany dodatek energetyczny jest wówczas stały i wypłacany systematycznie.

Więcej o: