Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 zostanie odrzucony. Seniorzy stracą szansę na podwyżkę

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury będzie w 2022 roku możliwy, ale na nowych zasadach. Nie każdy będzie mógł go złożyć, a szansa na podwyżkę świadczenia drastycznie zmaleje. Tym, których wniosek zostanie odrzucony pozostanie 13 emerytura i 500 plus dla seniora.

Tablice średniego dalszego trwania życia sporządzane przez GUS, bezpośrednio wpływają na wysokość wypłacanych emerytur. Jeśli zachodzą w nich zmiany, seniorzy mają szansę na podwyżkę świadczenia. Aby tak się stało, muszą wcześniej wystosować specjalny wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Do 2022 roku mogli taki formularz złożyć raz na kwartał. Od stycznia przepisy uległy zmianie. To oznacza, że część seniorów straci szansę na wyższą emeryturę. Oprócz tego, większość wniosków zostanie odrzuconych od razu. Podpowiadamy, jak znaleźć się w gronie nielicznych szczęśliwców. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Ponowne przeliczenie emerytury nie przysługuje wszystkim. Kto złoży wniosek?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury ma sens tylko w kilku przypadkach. Pozostali seniorzy, którzy wypełnią formularz nie mają szans na podwyżkę świadczenia. Wniosek złożyć mogą osoby, które:

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego,
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Wnioski, które zostaną natychmiast odrzucone, to formularze od:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

Marta Wiśniewska, Michał Wiśniewski i FabienneTa sukienka na studniówkę Fabienne Wiśniewskiej to hit!

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022? Nie trzeba osobiście

Na stronie www.zus.pl znajdują się wzory przeróżnych wniosków. Jednym z nich jest wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Należy go uzupełnić i złożyć drogą elektroniczną, lub osobiście w urzędzie.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)Ulga dla seniorów 2022 to duży zysk, ale nie dla wszystkich

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022. Zmieniły się zasady

W 2022 roku nieco zmieniły się zasady składania wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Do tej pory seniorzy mogli składać wniosek raz na kwartał, aby wybrać najkorzystniejszy dla siebie moment na podwyżkę świadczenia. Teraz, złożą go tylko raz do roku i najlepiej zrobić to w styczniu, aby otrzymywać wyższe świadczenie już od pierwszych miesięcy roku. Tablice średniego dalszego trwania życia obowiązują bowiem od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. 

Więcej o: