Ulga prorodzinna 2022: część rodziców straci nawet do 4224 zł na wprowadzeniu Polskiego Ładu

W teorii Polski Ład miał przynieść same korzyści, a w praktyce rodzice liczą kolejne straty. Ulga prorodzinna 2022 nie ulegnie zmianom, jednak skorzystać z niej będzie mogło mniejsze grono osób w związku z nowymi rozwiązaniami podatkowymi. Skutki odczują przede wszystkim rodzice o mniejszych zarobkach.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład a rozliczanie się z małżonkiem. Ekspertka odpowiada [Q&A]

Na złożenie zeznania podatkowego za rok 2021 Polacy będą mieli czas do 30 kwietnia. To zapewne ostatni raz, kiedy nie czekają nas po złożeniu deklaracji żadne niespodzianki. W przyszłym roku sytuacja ulegnie bowiem zmianom wskutek wprowadzenia Polskiego Ładu, który zaczął obowiązywać od 1 stycznia. Odczują to, chociażby rodzice, którzy chcieliby skorzystać z ulgi prorodzinnej. 

Ulga prorodzinna 2022 możliwa jest w czterech przypadkach

O ulgę mogą się ubiegać osoby wykonujące w danym roku podatkowym władzę rodzicielską, opiekunowie prawni, z którymi zamieszkiwało dziecko bądź rodzice zastępczy posiadający orzeczenie sądu. Ulga prorodzinna przysługuje na dzieci: 

  • małoletnie,
  • bez względu na wiek, jeśli w 2021 roku otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do czasu ukończenia 25 roku życia, jeśli studiują w Polsce lub za granicą,
  • zarabiające mniej niż 3089 zł.

Ile wynosi ulga na dziecko 2022? Można wyróżnić kilka progów

Wysokość ulgi, którą możemy odliczyć, uzależniona jest od ilości posiadanych dzieci:  

  • jedno dziecko – 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł rocznie. W przypadku jednego dziecka uprawnienie do ulgi zależy dodatkowo od dochodów rodziców, które w przypadku małżeństw nie mogą przekroczyć rocznie 112 tys. zł oraz 56 tys. zł dla samotnych rodziców, 
  • dwoje dzieci – po 92,67 zł na każde dziecko miesięcznie, czyli łącznie 2224,08 zł rocznie,
  • troje dzieci – po 92,67 zł miesięcznie na pierwszą dwójkę, a na trzecie dziecko 166,67 zł. W skali roku daje to łącznie 4224,12 zł, 
  • czworo lub więcej dzieci – po 92,67 zł miesięcznie na pierwszą dwójkę, na trzecie dziecko 166,67 zł, a na czwarte i każde kolejne po 225 zł. 

Polski Ład, a ulga prorodzinna na dziecko. Część rodziców nie będzie mogło już z niej skorzystać

Podwyższenie nowej kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł sprawi, że zmiany w uldze prorodzinnej odczują przede wszystkim osoby o mniejszych zarobkach. Wielu rodziców nie będzie mogło już jej bowiem odliczyć. Wynika to z faktu, że odliczenie ulgi w całości naliczane jest w momencie, gdy wysokość zapłaconych składek ZUS i zdrowotnych jest równa lub wyższa uldze. Od 2022 roku osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie nie będą miały potrącanej zaliczki na podatek, a więc pod uwagę brane będą wyłącznie składki społeczne. W takiej sytuacji niemożliwe jest, aby ich wysokość była równa lub wyższa od ulgi prorodzinnej. 

Więcej o: