Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Na złożenie zeznania podatkowego za rok 2021 Polacy będą mieli czas do 30 kwietnia. To zapewne ostatni raz, kiedy nie czekają nas po złożeniu deklaracji żadne niespodzianki. W przyszłym roku sytuacja ulegnie bowiem zmianom wskutek wprowadzenia Polskiego Ładu, który zaczął obowiązywać od 1 stycznia. Odczują to, chociażby rodzice, którzy chcieliby skorzystać z ulgi prorodzinnej.
O ulgę mogą się ubiegać osoby wykonujące w danym roku podatkowym władzę rodzicielską, opiekunowie prawni, z którymi zamieszkiwało dziecko bądź rodzice zastępczy posiadający orzeczenie sądu. Ulga prorodzinna przysługuje na dzieci:
Wysokość ulgi, którą możemy odliczyć, uzależniona jest od ilości posiadanych dzieci:
Podwyższenie nowej kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł sprawi, że zmiany w uldze prorodzinnej odczują przede wszystkim osoby o mniejszych zarobkach. Wielu rodziców nie będzie mogło już jej bowiem odliczyć. Wynika to z faktu, że odliczenie ulgi w całości naliczane jest w momencie, gdy wysokość zapłaconych składek ZUS i zdrowotnych jest równa lub wyższa uldze. Od 2022 roku osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie nie będą miały potrącanej zaliczki na podatek, a więc pod uwagę brane będą wyłącznie składki społeczne. W takiej sytuacji niemożliwe jest, aby ich wysokość była równa lub wyższa od ulgi prorodzinnej.