Dopłaty do gazu i prądu 2022: wniosek o dodatek osłonowy złożony po terminie opóźni wypłatę środków

Wiele osób w związku ze stale rosnącą inflacją poszukuje sposobów, które pozwoliłyby na zaoszczędzenie przynajmniej części środków w domowym budżecie. Część gospodarstw domowych może liczyć na dopłaty do prądu 2022. Wniosek warto złożyć jak najszybciej, inaczej możemy otrzymać wypłatę środków dopiero pod koniec roku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tarcza antyinflacyjna 2.0 - rozwiązanie, które pomoże? Kaźmierczak: Pomoże, na krótko

Choć to dopiero początek stycznia, to już wielu z nas zdążyło odczuć noworoczne podwyżki. Objęły one nie tylko prąd czy gaz, ale i produkty spożywcze. Rząd postanowił podjąć działania, które mają zniwelować negatywne skutki inflacji. Niestety z przygotowanych rozwiązań skorzystają jedynie wybrani, mimo że ubytki w domowym budżecie odczuwa każdy z nas. 

Od stycznia ruszyły dopłaty do gazu i prądu 2022. Ile wynosi dodatek osłonowy? 

Kryterium, od którego będzie uzależniona, wypłata i wysokość dodatku osłonowego to dochody gospodarstwa domowego. Wsparcie, jakie można uzyskać to: 

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

W przypadku rodzin ogrzewających gospodarstwa węglem wypłaty będą wyższe od 100 zł do 287 zł. Co istotne, nieznaczne przekroczenie powyższych limitów, nie skreśla szans na otrzymanie dopłaty. Zastosowana zostanie zasada "złotówka za złotówkę", jednak wypłata nie może być niższa niż 20 zł. 

Osoby, które złożą wnioski o dodatek osłonowy złożone po terminie, otrzymają wypłatę później

Wypłata środków zostanie realizowana w 2022 roku w dwóch równych ratach — do 31 marca i do 2 grudnia. Oznacza to, że osoby ubiegające się o dodatek na złożenie wniosku mają czas do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku. Wnioski, które wpłyną w lutym, nadal mogą otrzymać dodatek, jednak jego wypłata będzie zrealizowana dopiero pod koniec roku, a dokładniej do 2 grudnia.

Dopłaty do prądu 2022: wniosek o dodatek osłonowy to niejedyny sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy

Chcąc nieco zmniejszyć rachunki za prąd, możemy skorzystać nie tylko z dodatku osłonowego, ale także energetycznego. Odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej mogą złożyć w urzędzie gminy wniosek o taki dodatek. Do 30 kwietnia 2022 będzie on wynosił: 

  • dla gospodarstwa prowadzonego przez osobę samotną – 12,09 zł miesięcznie,
  • dla gospodarstwa składającego się z 2 do 4 osób – 16,79 zł miesięcznie,
  • dla gospodarstwa składającego się z co najmniej 5 osób – 20,15 zł miesięcznie.
Więcej o: