Gdzie i kiedy składać wnioski o 500 plus 2022? ZUS przejął obowiązek wypłat. Zaszło wiele zmian

Kiedy składać wnioski o 500 plus 2022? Wiele osób zaczęło się nad tym zastanawiać wraz ze zmianami, jakie zaszły w sposobie otrzymywania świadczenia. Jeszcze mamy trochę czasu do momentu kiedy powinniśmy złożyć wnioski, lecz warto się przygotować i zapoznać ze zmianami.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od nowego roku w świadczeniu 500+ zaszły pewne zmiany, z którymi powinni zapoznać się rodzice, aby złożyć wniosek w odpowiednim miejscu i czasie. Wniosku o to świadczenie nie złożymy już w Gminie. Forma składania wniosku również uległa zmianie.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Gdzie składać wnioski o 500 plus 2022? Obowiązku tego nie pełnią już samorządy

Od 2022 r. aby otrzymać świadczenie wychowawcze, czyli 500+ należy złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wcześniej zajmowały się nim samorządy. W zależności od tego kto składa wniosek, różnią się one:

  • SW-R – jeśli jesteś matką albo ojcem dziecka
  • SW-O – jeśli sprawujesz pieczę zastępczą nad dzieckiem albo jesteś opiekunem prawnym, albo opiekunem faktycznym
  • SW-D – jeśli jesteś dyrektorem: placówki opiekuńczo-wychowawczej, opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, domu pomocy społecznej

Jak podkreśliła szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska:

ZUS od dłuższego czasu przygotowuje się do obsługi programu Rodzina 500 plus od nowego roku. Zapewniam, że będziemy gotowi na czas. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów

Kiedy składać wnioski o 500 plus 2022? Zmiana w formie składania wniosku

Nie ma konieczności składania nowego wniosku w związku ze zmianą organu, który ma wypłacać pieniądze. Po 1 stycznia 2022 roku wniosek o świadczenie muszą złożyć tylko świeżo upieczeni rodzice, a także osoby, które nie pobierali dotychczas świadczenia. Kolejną ważna zmiana, jaka zaszła jest to forma składania wniosku. Trzeba złożyć go elektronicznie: przez PUE ZUS, portal Empatia lub bankowość elektroniczną. Od nowego roku można to zrobić wyłącznie elektronicznie.

Od 1 lutego 2022 roku wnioski mogą składać pozostali rodzice. Jeśli złożysz wniosek od 1 lutego do 31 maja 2022 roku, otrzymasz prawo do świadczenia na termin od 1 czerwca do 31 maja 2023 roku. Świadczenie to bowiem przyznawane jest na rok. Jeśli złożysz wniosek po tym terminie, to ZUS przyzna Ci prawo do świadczenia od miesiąca, w którym złożysz wniosek do końca okresu świadczeniowego.

Zmiana w formie wypłaty 500+. Nie otrzymamy już pieniędzy w gotówce

Świadczenie wychowawcze nadal przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko w rodzinie. Zmianie ulegnie jedynie forma wypłaty tych pieniędzy. Od stycznia 2022 świadczenie to będzie tylko bezgotówkowe. Rodzice muszą podać numer konta, inaczej nie dostaną pieniędzy.

Więcej o: