Najniższa emerytura 2022 netto. Ile wyniesie? Czekają nas co najmniej dwie zmiany

Najniższa emerytura 2022 netto w tym roku dwa razy ulegnie zmianie. Wszystko za sprawa kwoty wolnej od podatku i waloryzacji emerytur. Seniorzy już powoli mogą podliczać, o ile wzrośnie ich świadczenie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W 2022 roku emerytom, którzy otrzymują minimalną emeryturę, dwukrotnie zmieni się kwota. Pierwszy raz będzie miało to miejsce już 1 stycznia za sprawa zmiany kwoty wolnej od podatku. Drugi raz zmieni się to w marcu. Dojdzie wtedy do waloryzacji emerytur i rent.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Najniższa emerytura 2022 netto a kwota wolna od podatku. Jakie zmiany?

Emerytura bez podatku w ramach Polskiego Ładu dotyczyć będzie tych emerytów, którzy pobierają świadczenia do wysokości maksymalnie 2500 zł. Osoby pobierające wyższe świadczenia zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł. Sytuacja ta ma związek ze zmianami podatkowymi, czyli wejściem w życie nowej kwoty wolnej od podatku, która od nowego roku wynosi 30 tys. zł.

Na reformie zyskać ma 90% emerytów i rencistów, a 2/3 z nich w ogóle nie zapłaci podatku. Według wyliczeń rządu:

  • Małżeństwo emerytów, z których jedna osoba otrzymuje emeryturę minimalną, a druga emeryturę na poziomie średniej zyska 2 997 zł netto rocznie.
  • Emeryt, który otrzymuje emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł brutto, czyli (2660 zł netto) zyska 1600 zł netto rocznie.
  • Małżeństwo emerytów, w którym każda osoba otrzymuje 1 800 zł brutto emerytury (łącznie 3031 zł netto), zyska 2 946 zł rocznie.

Najniższa emerytura 2022 netto a waloryzacja. Ile wyniesie?

Na ten moment wciąż nie wiadomo jaki wskaźnik waloryzacji przyjmie rząd w momencie obliczania podwyżki dla emerytów i rencistów. We programie Newsroom WP na ten temat wypowiedziała się Minister pracy i rodziny Marlena Maląg:

Od 6 lat dbamy o to, aby waloryzacja rent i emerytur była godna. W tym roku planujemy waloryzację procentową. Szacujemy, że będzie ona na pewno na poziomie co najmniej 7 proc.

GUS natomiast ogłosił w piątek, że "średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2021 r. w stosunku do 2020 r. wyniósł 104,9". Jest to wzrost o jedynie 4,9 procent. W związku z tym ciężko określić, na jakich szacunkach oprze się tegoroczna waloryzacja.

Najniższa emerytura w 2021 roku. Ile wynosiła?

Najniższa emerytura od 1 marca 2021 roku wynosi dokładnie 1250,88 zł brutto. A więc w kieszeni emerytów zostawało 1066,24 zł netto. Emerytura ta w związku z waloryzacją w 2021 roku wzrosła o 50,88 zł w stosunku do 2020 r.

Więcej o: