Kto może złożyć wniosek o niestosowanie rozporządzenia z 7 stycznia 2022? Rozwiewamy wątpliwości

Wciąż wiele pytań pojawia się w związku z rewolucjami wprowadzonymi przez Polski Ład. Wątpliwości budzi m.in. sposób rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r. Część osób w obawie o niższe wypłaty składa wniosek o niestosowanie rozporządzenia z 7 stycznia 2022. Wzór można otrzymać na niemal każdej stronie, jednak co w praktyce to oznacza?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zadyszka Polskiego Ładu. Komentuje wiceminister Soboń

Na stronie rządowej opublikowana została informacje, że na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy, od 8 stycznia 2022 r. zmianie uległy zasady ich rozliczania przez płatników pobierających je w styczniu 2022 r. Niestety, nie wiele osób wie co to oznacza. Postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Zaliczka na podatek dochodowy pobierana przez płatników w styczniu 2022 na nowych zasadach

Zgodnie z informacją ministerstwa finansów zaliczki na podatek dochodowy pobierane przez płatników po 8 stycznia 2022 r. powinny być obliczane w sposób opisany w rozporządzeniu. Oznacza to, że wysokość zaliczki za styczeń u pracowników oraz zleceniobiorców, których miesięczny dochód nie przekracza 12 800 zł brutto powinna być pobierana w wysokości nie wyższej niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach działających do 31 grudnia 2021. Biura księgowe będą musiały policzyć je zatem dwa razy (według 2021 i 2022 roku), a następnie porównać. Pobrana zostanie zaliczka niższa. Co istotne, według rozporządzenia pobranie zaliczki na podatek dochodowy po 7 stycznia w wysokości wyższej spowoduje, że płatnik będzie zobowiązany do pokrycia zaistniałej różnicy. 

Kto może złożyć wniosek o niestosowanie rozporządzenia z 7 stycznia 2022? 

Adwokat Arkadiusz Żerański podkreśla, że niełatwo skorzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania rozporządzenia, ale zaleca składanie wniosków. Może to zrobić każdy pracownik zatrudniony zarówno na umowie o pracę, jak i zlecenie, któremu zakład pracy nie odlicza 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Wniosek może złożyć zatem każda osoba, która nie dostarczyła wcześniej formularza PIT-2.

Wiele uchybień w rozporządzeniu dopatrują się eksperci

Dynamicznie wprowadzane kolejne zmiany w Polskim Ładzie są surowo oceniane przez wielu ekspertów. W kwestii rozporządzenia z 7 stycznia Michał Sowiński z kancelarii "Graś i Wspólnicy" również dopatruje się pewnego uchybienia: 

Rozporządzenie zmienia zasady pobierania zaliczek na podatek dochodowy, ale nie zmienia samej wysokości podatków. Oznacza to, że podatnik nawet jak otrzyma zwrot „brakującej" części wypłaty za styczeń to prawdopodobnie i tak będzie musiał go ponownie zwrócić.
Więcej o: