W 2022 roku najniższa emerytura wyniesie prawdopodobnie więcej niż w 2021. Ma to związek z waloryzacją, oraz licznymi ulgami dla seniorów. To jednak nie załatwia sprawy problemów finansowych wśród emerytów. Ceny produktów poszły w górę, wzrosły też ceny gazu i prądu, a leki nadal nie należą do najtańszych. Rząd stara się pomóc seniorom, nie rezygnując z trzynastej emerytury, 500 plus dla seniora, czy nawet 200 złotych do emerytury co miesiąc. Istnieje jednak przepis, który pozwala na pobieranie dwóch emerytur. Jedna z nich nie będzie wypłacona przez ZUS. Gdzie złożyć wniosek?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W świetle prawa wypłacanie emerytury z ZUS dwukrotnie, nie jest możliwe. Senior, który osiągnie wiek emerytalny 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 (w przypadku mężczyzn) może dostawać drugą emeryturę, ale tylko z poniższych trzech powodów:
Wcześniej podwójną emeryturę (cywilną i mundurową) mogli pobierać np. byli żołnierze, lub policjanci. Obecnie, oprócz emerytury wypłacanej przez ZUS, emeryturę mundurową wypłacaną przez MSWiA mogą dostawać tylko emerytowani żołnierze, którzy służbę zaczęli po 1 stycznia 1999 r. w przeciwieństwie do starszych wojskowych. Żołnierzom zawodowym przyjętym do służby przed 1999 r. przysługuje tylko jedna emerytura – wojskowa lub z systemu powszechnego, muszą dokonać wyboru.
Emeryci, którzy dodatkowo ubezpieczyli się w KRUS i opłacali składki, również mogą wnioskować o ponowną emeryturę. Wniosek należy wówczas złożyć w ZUS i KRUS. Warunkiem jest, aby składki w KRUS były opłacane minimum przed 25 lat. Wówczas senior dostanie dwa świadczenia.
Jeśli senior w przeszłości przebywał poza granicami kraju, pracował tam legalnie i opłacał składki podlegając ubezpieczeniu, to również tam może wnioskować o emeryturę. Musi jednak uwzględnić różnice, takie jak wiek emerytalny, który nie we wszystkich krajach jest taki sam.