Ci seniorzy dostaną dwie emerytury. Podwójne świadczenie wymaga złożenia wniosku nie tylko w ZUS

Wysokość emerytur w Polsce nie jest zadowalająca. Mimo licznych ulg takich jak PIT-0, wprowadzonych przez Nowy Polski Ład, emeryci skarżą się na niskie świadczenia. Są jednak szczęśliwcy, na których czeka podwójna emerytura co miesiąc. Obowiązują warunki.

W 2022 roku najniższa emerytura wyniesie prawdopodobnie więcej niż w 2021. Ma to związek z waloryzacją, oraz licznymi ulgami dla seniorów. To jednak nie załatwia sprawy problemów finansowych wśród emerytów. Ceny produktów poszły w górę, wzrosły też ceny gazu i prądu, a leki nadal nie należą do najtańszych. Rząd stara się pomóc seniorom, nie rezygnując z trzynastej emerytury, 500 plus dla seniora, czy nawet 200 złotych do emerytury co miesiąc. Istnieje jednak przepis, który pozwala na pobieranie dwóch emerytur. Jedna z nich nie będzie wypłacona przez ZUS. Gdzie złożyć wniosek?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Podwójna emerytura co miesiąc, ale nie dla wszystkich. Kto ją otrzyma?

W świetle prawa wypłacanie emerytury z ZUS dwukrotnie, nie jest możliwe. Senior, który osiągnie wiek emerytalny 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 (w przypadku mężczyzn) może dostawać drugą emeryturę, ale tylko z poniższych trzech powodów:

  • jeśli pracował za granicą,
  • jeśli był w służbach mundurowych,
  • jeśli opłacał dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie

Podwójna emerytura dla służb mundurowych, ale tylko z określonych roczników

Wcześniej podwójną emeryturę (cywilną i mundurową) mogli pobierać np. byli żołnierze, lub policjanci. Obecnie, oprócz emerytury wypłacanej przez ZUS, emeryturę mundurową wypłacaną przez MSWiA mogą dostawać tylko emerytowani żołnierze, którzy służbę zaczęli po 1 stycznia 1999 r. w przeciwieństwie do starszych wojskowych. Żołnierzom zawodowym przyjętym do służby przed 1999 r. przysługuje tylko jedna emerytura – wojskowa lub z systemu powszechnego, muszą dokonać wyboru. 

Podwójna emerytura co miesiąc, dla opłacających składki w KRUS

Emeryci, którzy dodatkowo ubezpieczyli się w KRUS i opłacali składki, również mogą wnioskować o ponowną emeryturę. Wniosek należy wówczas złożyć w ZUS i KRUS. Warunkiem jest, aby składki w KRUS były opłacane minimum przed 25 lat. Wówczas senior dostanie dwa świadczenia. 

Podwójna emerytura dla tych, którzy pracowali poza granicami kraju

Jeśli senior w przeszłości przebywał poza granicami kraju, pracował tam legalnie i opłacał składki podlegając ubezpieczeniu, to również tam może wnioskować o emeryturę. Musi jednak uwzględnić różnice, takie jak wiek emerytalny, który nie we wszystkich krajach jest taki sam. 

Więcej o: