Dodatek osłonowy 2022. Komu przysługuje? Wyższą wypłatę może otrzymać więcej osób

Dodatek osłonowy 2022 ma na celu zrekompensowanie błyskawicznie rosnących cen gazu oraz prądu. Wysokość wypłaty jest uzależniona nie tylko od dochodów gospodarstwa, ale również od tego, czym je ogrzewamy. Od lutego beneficjentów uprawnionych do wyżej wypłaty może być więcej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tarcza antyinflacyjna 2.0 - rozwiązanie, które pomoże? Kaźmierczak: Pomoże, na krótko

Obniżone podatki VAT na prąd elektryczny, paliwo, gaz ziemny i ciepło systemowe to część rozwiązań zaproponowanych przez rząd w celu zniwelowania stale rosnącej inflacji. Część osób może ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe, aby podreperować domowy budżet. Osoby o niższych dochodach mają szansę na uzyskanie tzw. dodatku osłonowego. 

Małgorzata KożuchowskaMałgorzata Kożuchowska w marynarce na premierze "Gierka"

Dodatek osłonowy: komu przysługuje dopłata do prądu 2022? 

Kryterium decydującym o przyznaniu dodatku osłonowego jest wysokość miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. Od tego uzależniona jest jednocześnie wysokość dodatku, o jaki możemy się ubiegać. W skali roku może to być: 

  • 400 zł dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł;
  • 600 zł dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę;
  • 850 zł dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę;
  • 1150 zł dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę.

Rodziny ogrzewające gospodarstwa węglem, muszą spełnić takie same kryteria, ale mogą otrzymać nieco więcej: 

  • do 500 zł — w gospodarstwach jednoosobowych,
  • do 750 zł — w gospodarstwach  2-3-osobowych, 
  • do 1062,50 zł — w gospodarstwach 4-5-osobowych,
  • do 1437,50 zł — w gospodarstwach 6-osobowych i więcej.

Zerowy VAT na żywność nie obniży cen. Producenci przyznają: ulgę skonsumujemy my i sieciZmiany stawki VAT na żywność nie poprawią naszych finansów

Dodatek osłonowy 2022 może być wypłacany na nowych zasadach

O zmiany zasad przyznawania podwyższonego dodatku ubiegali się samorządowcy. Odbyły się rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska nad nowelizacją ustawy. Obecnie bowiem na wyższy dodatek osłonowy w związku z ogrzewaniem węglem, mogą liczyć jedynie osoby, które mają wpis w CEEB. Cała procedura może potrwać nawet do 6 miesięcy, więc część rodzin otrzymałaby tylko jedną ratę dodatku w drugiej połowie roku. Jest szansa, że od lutego się to zmieni i dodatek osłonowy będzie można uzyskać po złożeniu deklaracji CEEB. Rozszerzy to zatem krąg beneficjentów świadczenia

Jak wypełnić wniosek o wypłatę dodatku osłonowego? Udaj się do gminy lub zrób to online

Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo wypełnić wniosek, aby nie stracić szansy na wypłatę. Rząd postanowił zatem przygotować dla wnioskodawców czytelną instrukcję, w której wszystko zostało opisane krok po kroku. Trzeba jednak pamiętać, aby złożyć wniosek w gminie lub online do 31 stycznia 2022. Inaczej wypłatę możemy dostać nawet pod koniec roku. Zaś wnioski złożone po 31 października nie będą w ogóle rozpatrywane. 

Więcej o: