Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Obniżone podatki VAT na prąd elektryczny, paliwo, gaz ziemny i ciepło systemowe to część rozwiązań zaproponowanych przez rząd w celu zniwelowania stale rosnącej inflacji. Część osób może ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe, aby podreperować domowy budżet. Osoby o niższych dochodach mają szansę na uzyskanie tzw. dodatku osłonowego.
Kryterium decydującym o przyznaniu dodatku osłonowego jest wysokość miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. Od tego uzależniona jest jednocześnie wysokość dodatku, o jaki możemy się ubiegać. W skali roku może to być:
Rodziny ogrzewające gospodarstwa węglem, muszą spełnić takie same kryteria, ale mogą otrzymać nieco więcej:
O zmiany zasad przyznawania podwyższonego dodatku ubiegali się samorządowcy. Odbyły się rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska nad nowelizacją ustawy. Obecnie bowiem na wyższy dodatek osłonowy w związku z ogrzewaniem węglem, mogą liczyć jedynie osoby, które mają wpis w CEEB. Cała procedura może potrwać nawet do 6 miesięcy, więc część rodzin otrzymałaby tylko jedną ratę dodatku w drugiej połowie roku. Jest szansa, że od lutego się to zmieni i dodatek osłonowy będzie można uzyskać po złożeniu deklaracji CEEB. Rozszerzy to zatem krąg beneficjentów świadczenia.
Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo wypełnić wniosek, aby nie stracić szansy na wypłatę. Rząd postanowił zatem przygotować dla wnioskodawców czytelną instrukcję, w której wszystko zostało opisane krok po kroku. Trzeba jednak pamiętać, aby złożyć wniosek w gminie lub online do 31 stycznia 2022. Inaczej wypłatę możemy dostać nawet pod koniec roku. Zaś wnioski złożone po 31 października nie będą w ogóle rozpatrywane.