Wkrótce nowe rozporządzenie. Praca zdalna 2022 będzie obowiązkowa. Minister zdrowia wystosował apel

Wkroczyliśmy w piątą falę pandemii, co na konferencji prasowej ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. W związku ze stale rosnącą liczbą zachorowań, rząd opracowuje nowe rozporządzenie. Praca zdalna 2022 ma powrócić do administracji publicznej. Minister wystosował również apel do firm prywatnych.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Podczas konferencji ministra zdrowia, która odbyła się 19 stycznia, Niedzielski poinformował o 30 586 nowych zakażaniach. Oznacza to, że w Polsce rozpoczęła się piąta fala pandemii koronawirusa. Stale rosnąca liczba zachorowań zmusiła rząd do podjęcia nowych działań. Pierwszym z nich jest wprowadzenie pracy zdalnej. Obowiązkowa nie będzie ona jednak dla wszystkich — przynajmniej na razie. 

Niedługo wprowadzone zostanie nowe rozporządzenie. Praca zdalna 2022 będzie obowiązkowa dla administracji publicznej

W rządzie trwają pracę nad wprowadzeniem nowego rozporządzenia epidemicznego, o czym poinformował Niedzielski: 

Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązku przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej. W ciągu najbliższych dni zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które obowiązek tego typu nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy.

Jednocześnie minister zaapelował do firm prywatnych, aby w miarę możliwości praca zdalna także w ich przypadku stała się standardem. 

Kiedy nowe obostrzenia? Minister zdrowia rozwiewa wątpliwości co do lockdownu  

Podczas konferencji minister został zapytany o możliwość wprowadzenia lockdownu. Nie zapowiada się, jednak aby takie działania miały zostać podjęte: 

Patrząc na politykę epidemiczną w pozostałych krajach to widzimy wyraźnie, że jest zdecydowane odejście od czegoś, co nazywamy lockdownami, w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów, tych, które potwierdzają testowanie, status ozdrowieńca, bądź też szczepienie — komentuje Niedzielski

Obostrzenia COVID styczeń 2022 - rządowe zalecenia obowiązują już od grudnia 

Ponowne obostrzenia zaczęto wprowadzać już w grudniu. Wśród wciąż obowiązujących obostrzeń znajduje się m.in.:

  • maksymalnie 30 proc. obłożenie — w ośrodkach kultury, parkach rozrywki, hotelach czy lokalach gastronomicznych,
  • maksymalnie 30 proc. obłożenie w kinach z zakazem spożywania napojów i posiłków,
  • limit 1 osoba na 15 m2 w centrach handlowych.

Co istotne, do limitu 30 proc. nie są wliczanie osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Nie okazanie unijnego paszportu covidowego, zaświadczenia o zaszczepieniu, wyniku testu lub ozdrowieniu, może skutkować prawem przedsiębiorcy do odmówienia usługi.   

Więcej o: