Emerytury stażowe pod znakiem zapytania. Czy Polacy mają szansę na wcześniejszą emeryturę?

Emerytura stażowa już od kilku lat budzi emocje wśród Polaków. Wiele osób liczy, że możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę pojawi się jeszcze w tym roku. Szczególnie że do Sejmu złożone zostały aż dwa projekty w tej sprawie. Jak miałyby wyglądać emerytury stażowe 2022?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Aktualnie powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. O wcześniejszą emeryturę mogą ubiegać się jedynie osoby urodzone w latach 1949-1968, które pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Czy jest szansa, że wkrótce się to zmieni? Być może. Do Sejmu trafiły bowiem dwa projekty dotyczące tzw. emerytury stażowej. 

Emerytury stażowe według "Solidarności". Prace nad projektem trwają 

Projekt obywatelski złożony do Sejmu przez "Solidarność" przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, których okres składkowy i nieskładowy wynosiłby 35 lat w przypadku kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. Do obliczenia wysokości świadczenia zastosowana miałaby zostać natomiast formuła zdefiniowanej składki. Nie mogłaby być ona jednak niższa od minimalnej emerytury. Wysokość świadczenia mogłaby wzrosnąć, jeśli senior zdecydowałby się kontynuować pracę zarobkową. Po pierwszym czytaniu w Sejmie, które odbyło się 15 grudnia, projekt skierowano do dalszych prac. Niestety do tej pory nie są znane żadne nowe informacje na jego temat. 

Emerytura stażowa 2022 może przysługiwać później. Andrzej Duda złożył drugi projekt

Prezydent także złożył do Sejmu projekt o emeryturach stażowych, spełniając jednocześnie swoją obietnicę wyborczą z 2015 roku. Jednak zgodnie z jego zapisami, Polacy na wcześniejszą emeryturę musieliby poczekać dłużej. Projekt zakłada, że byłaby ona możliwa po 39 latach pracy w przypadku kobiet i 44 latach w przypadku mężczyzn. Dodatkowo warunkiem uprawniającym do przejścia na emeryturę stażową byłoby osiągnięcie odpowiednio wysokiego kapitału tzn. wystarczającego na wypłatę w wysokości co najmniej najniższej emerytury.

"Solidarność" skomentowała projekt prezydenta 

Chłodno na temat zmian zaproponowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę wypowiada się Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", które wydało następujący komunikat:

Negatywnie oceniamy zaproponowane okresy składkowe i nieskładkowe, od których posiadania uzależnione jest prawo do potencjalnego przejścia na emeryturę stażową. Zastosowanie tak długich okresów, mając na uwadze wiek rozpoczynania aktywności zawodowej (szczególnie u kobiet), spowoduje, że rozwiązanie będzie pustym aktem.
Więcej o: