Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Komu się należy? Okazuje się, że nie tylko mamom

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci to jedynie potoczna nazwa jednego z programów. Jego prawidłowa nazwa to Mama 4+. Pieniądze z tego programu jednak nie należą się tylko za urodzenie dzieci. W głównej mierze liczy się również to, kto je wychował. Z tego powodu o pieniądze mogą starać się nie tylko mamy.

Więcej artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polski rząd stara się wspierać osoby, które postanowiły poświęcić swoją karierę zawodową, aby wychować dzieci. Jeżeli jesteś osobą starszą i nie posiadasz środków na utrzymanie się, ale wychowałeś lub wychowałaś minimum 4 dzieci, należą ci się pieniądze. Stworzony w tym celu został program Mama 4+.

Zobacz wideo Lewandowska okłada Klarę smalcem. Mama lekarz komentuje

Dorota GardiasButy Doroty Gardias to hit na zimę! Podobne w CCC za 55 zł

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Kto może go otrzymać?

O dodatek z programu Mama 4+ może starać się kobieta, która osiągnęła już wiek emerytalny i nie ma emerytury w wysokości, która pozwalałaby na samodzielne utrzymanie się lub nie ma jej wcale. Dodatkowo musi być mamą, która urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej 4 dzieci.

Ojcom również należy się to świadczenie. W tym przypadku kryteria są jednak trochę inne. Ojciec dzieci otrzyma świadczenie tylko wtedy gdy, osiągnął wiek emerytalny i wychował co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Matczyna emerytura: jakie dokumenty są potrzebne

Jeżeli chcemy uzyskać pieniądze z programu Mama 4+ w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek w placówce ZUS. Wymagany druk można znaleźć w ich oddziałach oraz na stronie www.zus.pl. Do wniosku należy dołączyć kilka ważnych dokumentów takich jak:

  1. informacje o twojej sytuacji osobistej lub materialnej
  2. informacje o numerach pesel twoich dzieci
  3. akty urodzenia dzieci
  4. inne dokumenty mogące mieć wpływ na decyzje w sprawie

Ojcowie ubiegający się o świadczenie powinni ponadto w oświadczeniu wskazać datę zgonu matki dzieci lub datę porzucenia przez nią dzieci albo zaprzestania ich wychowywania przez długi okres i potwierdź to dokumentami.

emeryci,ZUS, emeryturaNajniższa emerytura 2022 netto. Zmiany nastąpią dwa razy

Ile wynosi dodatek do emerytury za urodzenie dzieci? Wszystko zależy od tego czy mamy prawo do emerytury, czy nie

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci, a raczej ich wychowanie może wynosić maksymalnie tyle, co najniższa emerytura. Dzieje się tak jednak tylko wtedy gdy rodzic, który wychował minimum czworo dzieci, nie posiada prawa do żadnego innego świadczenia. W 2021 roku emerytura minimalna wynosi 1250,88 zł brutto, a więc jest to maksymalna wysokość dodatku, jaką można otrzymać.

W sytuacji gdy rodzic posiada już prawo do emerytury lub renty, ale nie jest ona w wysokości minimalnej emerytury dodatek z programu Mama 4+ będzie uzupełnieniem. Np. jeżeli osoba pobiera emeryturę w wysokości 600 zł, dodatek wyniesie 650,88 zł.

Więcej o: