13 emerytura 2022 może być niższa i trafić do seniorów z opóźnieniem. "Kasa się skończyła?"

13 emerytura podobnie jak 500 plus dla seniora, czy 200 złotych do emerytury, ma na celu zasilić budżet najstarszych obywateli. W 2022 roku jest jednak ryzyko, że świadczenie będzie niższe niż dotychczas. Niektórzy mogą otrzymać je też z opóźnieniem.

W 2022 roku ponownie trzynasta emerytura trafi na konta seniorów. Ten dodatek zasili ich budżet, ale tylko jeden raz. Te osoby, które chcą stale otrzymywać pomoc finansową, mogą złożyć podanie o 500 plus dla seniora, lub 200 złotych do emerytury co miesiąc. Trzynastka będzie wypłacana na tych samych zasadach co dotychczas. Liczy się wiek emerytalny i odprowadzanie składek. Nie ma progu dochodowego, nie ma też potrzeby składać wniosku, ponieważ pieniądze zostaną wypłacone "z urzędu". Jest jednak pewien haczyk. Kwota trzynastki może w tym roku ulec zmianie. Termin wypłat dla niektórych też się zmieni.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Dla kogo jest trzynasta emerytura? Te zasady nie uległy zmianie w 2022 roku

Trzynastą emeryturę otrzymają niemal wszyscy seniorzy. Jeśli w dniu 31 marca będą uprawnieni do otrzymywania podstawowego świadczenia, na ich konta wpłynie też to dodatkowe. Dotyczy to wszystkich seniorów, którzy posiadają uprawnienie do:

  • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Ile wynosi 13 emerytura 2022? Jej kwota może się zmienić

Trzynasta emerytura każdego roku jest równa najniższej emeryturze krajowej. Od 1 marca 2021 r. najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł (brutto). Zatem w 2021 r. ZUS wypłaci dodatkowe roczne świadczenie w wysokości 1250,88 zł (brutto). Niestety, trzeba brać pod uwagę waloryzację, a także inflację, która niebezpiecznie rośnie. Rząd może w każdej chwili wprowadzić zmiany i obniżyć świadczenie. Dodatkowo, na trzynastej emeryturze 2022 mogą stracić najbogatsi. Osoby przekraczające próg 2500 brutto mogą dostać trzynastą emeryturę niższą nawet o kilkaset złotych. Przykładowo, jeśli trzynastka wynosiła około 1300 zł brutto, wówczas będzie wynosiła na rękę tylko 962 zł. Seniorzy niepokoją się o wysokość trzynastej emerytury. Na naszej stronie w mediach społecznościowych piszą:

Kasa się skończyła? Nie zdziwię się jak dostanę mniej niż rok temu
Z czegoś muszą pokryć dziurę budżetową
Nic darmo nie dadzą

Kiedy wypłata 13 emerytury 2022? Nie wszyscy dostaną ją w tym samym terminie

W tym roku termin świadczeń, tak samo jak w 2021 roku jest przewidziany na kwiecień. To oznacza, że jeśli senior uzyskał status emeryta do 31 marca 2022 roku, to pieniądze trafią na jego konto. Niestety, nie tyczy się to wszystkich seniorów. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych trzynasta emerytura zostanie wypłacona w maju wraz z tymi świadczeniami.

Więcej o: