Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W 2022 roku w życie musi wejść kilka zmian istotnych dla pracowników. W związku ze wciąż dobiegającymi do nas doniesieniami o Nowym Ładzie łatwo przegapić, że inne modyfikacje kodeksy pracy również się pojawiają w tym liczne zmiany w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Podsumowujemy najważniejsze z nich.
Od 1 grudnia 2021 r. doszło do włączenia pracodawców do systemu przeciwdziałania dłużnikom alimentacyjnym. Może grozić im grzywna od 1500 do 45 000 zł w sytuacji gdy nie potwierdzi na piśmie umowy o prace z osobą ujawnioną w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, wobec której toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.
Od 1 stycznia 2022 r. zmieniają się zasady zliczania okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego. Po zmianie rodzaj choroby nie będzie miał znaczenia jak wcześniej. Do okresu zasiłkowego zostaną wliczone wszystkie okresy poprzednich niezdolności do pracy. Ważne, tylko aby przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Wyjątek dotyczy ciąży.
Wdrożenie dyrektywy work – life balance, można spodziewać się w sierpniu 2022 r. Celem dyrektywy jest zapewnienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Pomóc mają w tym: