Kogo obejmie ulga dla seniorów 2022? Trwają prace nad nowymi rozwiązaniami

Ulga dla seniorów to jeden z ważniejszych punktów Polskiego Ładu. Według rządu korzysta na nich aż 90 procent emerytów. Zyski odczują jednak głównie osoby o najniższych świadczeniach. Niewykluczone jednak, że niedługo grupa ta się rozszerzy za sprawą zapowiadanych prac nad nowymi rozwiązaniami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [Q&A] Polski Ład z Małgorzatą Samborską

Zgodnie z przedstawionymi zapowiedziami rządowymi z podatkowego Polskiego Ładu skorzysta aż 8 milionów seniorów. Jest to zasługa przygotowanych ulg w ramach planu odbudowy gospodarki. Mowa tutaj przede wszystkim o emeryturze bez podatku i zerowym PIT-cie. Jednak pojawiły się informacje, że być może niedługo seniorzy będą mieli okazję skorzystać także z innego rozwiązania.

Emerytura bez podatku to ulga dla seniorów, która ma się przełożyć na wyższe świadczenia

Na tej reformie najwięcej skorzystają emeryci o najniższych świadczeniach. W związku z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł, zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku obejmie wszystkie osoby, których miesięczna wypłata nie przekracza 2500 zł. Przełoży się to więc na wyższą kwotę netto. Seniorzy pobierający świadczenia powyżej tego progu, będą musieli natomiast zapłacić podatek od kwoty przekraczającej 30 000 zł. 

Ulga dla pracujących seniorów: zerowy PIT ma zachęcić do kontynuowania pracy zarobkowej

Osoby, które pomimo osiągnięcia prawa do emerytury, zdecydują się na kontynuowanie pracy zawodowej także mogą liczyć na ulgę. Zerowy PIT będzie obowiązywał w przypadku takich osób do kwoty 85 528 zł. Podatek pracujący emeryt rozliczający się w skali podatkowej będzie musiał zapłacić jednak tak naprawdę od kwoty 115 528 zł, dzięki nowej kwocie wolnej od podatku. 

Ulga dla klasy średniej dla emeryta. Rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami

Z ulgi dla klasy średniej mogą skorzystać osoby zatrudnione na umowie o pracę, których roczny dochód mieści się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł. W przypadku emerytów możliwość z tego rozwiązania mają wyłącznie pracujący seniorzy, którzy nie zdecydowali się na skorzystanie z PIT-0. Trwają pracę nad nowymi rozwiązaniami dla tej grupy, o czym poinformował Łukasz Czernicki:

Jeżeli mówimy o uldze dla klasy średniej dla emerytów, to na chwilę obecną znamy tylko założenia tego projektu. Nie wykluczam wersji, że ta ulga będzie obejmowała przypadki, w których część dochodu pochodzi z emerytury, a część np. ze stosunku pracy. Natomiast co do konkretnych kształtów to muszę prosić jeszcze o cierpliwość, bo te konkretne rozwiązania wykuwają się teraz w Ministerstwie Finansów. Wiemy natomiast, że osoby będące na emeryturze i rencie, otrzymujące świadczenia w wysokości do 12 800 tys. zł brutto, nie powinny stracić na zmianach zapisanych w Polskim Ładzie.
Więcej o: