Emerytura bez podatku powyżej 2500 - tabela. Na Polskim Ładzie seniorzy mogą stracić nawet do 4756 zł

Od 1 stycznia w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu w finansach wielu gospodarstw zaszły zmiany. Nie ominęły one również seniorów. Dla tej grupy także zostały przygotowane ulgi podatkowe. Jak wpłyną one na domowy budżet? Okazuje się, że nie zawsze korzystnie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami na rewolucjach podatkowych zyska aż 90 proc. emerytów i rencistów. Niestety nie za wiele mówi się o pozostałych 10 proc. seniorów, którzy na nowych rozwiązaniach stracą. Jak się okazuje, będzie to pokaźna suma pieniędzy, gdyż rocznie może to być nawet do 4756 zł. 

Polski Ład przygotował nowe ulgi dla seniorów. Jedna z nich to emerytura bez podatku 

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł poprawi sytuację finansową seniorów. Korzyści odczują jednak przede wszystkim osoby o niższych świadczeniach. Emeryci pobierający miesięcznie do 2500 zł brutto będą bowiem zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku. Pozostali zapłacą go tylko od kwoty przekraczającej ten próg. W praktyce będzie to oznaczało podwyżkę świadczenia o 35 zł do 187 zł. 

Emerytura bez podatku powyżej 2500 - tabela. Nie każdy skorzysta na reformie podatkowej

Gorzej sytuacja przedstawia się dla osób o wyższych emeryturach. Dla nich zyski będą mniejsze, a część odczuje duże straty. Mniejszą wypłatę będą dostawali emeryci otrzymujący świadczenia od 5000 zł. Polski Ład uszczupli ich finanse o 106 zł do nawet 4756 zł rocznie. Tabelę z dokładnymi wyliczeniami znajdziecie w artykule na początku artykułu. 

Waloryzacja emerytur 2022 może zmienić sytuację wielu seniorów

Przedstawione wyliczenia dotyczą świadczeń przed waloryzacją. Marcowy wskaźnik może w tej kwestii jeszcze wiele zmienić. Nawet przy spełnieniu się rządowego scenariusza, czyli waloryzacji na poziomie 4,89 proc. emerytury wzrosną przeciętnie o 100 zł. Eksperci przewidują, że może być to jednak nawet do 9 proc. Oznacza to, że niektórzy seniorzy od marca mogą przekroczyć wskazany w ustawie pułap finansowy, a więc zwolnienie z podatku przestanie ich obejmować. 

Więcej o: