Ile może dorobić emeryt w 2022? Limity dotyczą określonych osób. Muszą uważać, by nie stracić świadczenia

Niewiele osób może wie, że pomimo pobierania emerytury czy renty z ZUS-u można sobie do niej dorobić dodatkowe pieniądze. Trzeba jednak bardzo uważać, ponieważ dla konkretnej grupy wyznaczone są limity kwot, które zmieniają się co kwartał.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Biorąc pod uwagę obecnie panujące podwyżki cen w naszym kraju, na prawie wszystkich produktach nie powinno dziwić, że seniorzy chcą sobie dorobić dodatkowe pieniądze. Jeżeli osoba starsza utrzymuje się jedynie za minimalną emeryturę w obecnych czasach ciężko związać koniec z końcem. Niektórzy emeryci muszą jednak szczególnie uważać, aby ich świadczenie nie pomniejszyło się lub nie zostało zawieszone.

Zobacz wideo Broniarz: Strajkujący mogą mieć problemy z wynagrodzeniem

Limity ograniczają dochody tylko określonej grupy seniorów

Obecnie obowiązujące limity przestrzegane powinny być od 1 grudnia 2021 roku. Już 19 listopada zeszłego roku pojawiły się komunikaty Prezesa ZUS ustalające kwoty, do których emeryci i renciści mogą dorabiać sobie bez żadnych konsekwencji. Jednak limitami kwot nie muszą przejmować się osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny. Dotyczą one tylko wcześniejszych emerytów.

Ile może dorobić emeryt w 2022 roku? Wyznaczone zostały konkretne limity kwot

Jak już wspomnieliśmy limity kwotowe, jakich przestrzegać powinni seniorzy, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę, ogłaszane są co kwartał. Aktualne obowiązują od 1 grudnia 2021 roku. Ich kwoty wyglądają następująco:

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 3960,20 zł
  • 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 7354,50 zł

Pracujący emeryt: co w sytuacji przekroczenia kwoty limitu?

Jeżeli wcześniejszy emeryt lub rencista przekroczy wyznaczone limity, w pierwszej kolejności kwota świadczenia zostanie odpowiednio pomniejszona. ZUS podczas tego musi pilnować tzw. kwoty maksymalnego zmniejszenia. Jest to najwyższej dopuszczalnej kwota, o jaką można pomniejszyć wcześniejszą emeryturę. Ustala się ją raz w roku z dniem 1 marca. Od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. kwoty te wynoszą odpowiednio:

  • dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - 646,67 zł
  • dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 485,04 zł
  • dla renty rodzinnej przysługującej jednej osobie - 549,71 zł

Przykładowo przekroczenie limitu 3960,20 zł w przypadku wcześniejszej emerytury o kwotę 700,00 zł spowoduje obniżenie świadczenia przez ZUS o równo 646,67 zł.

Jeżeli przekroczony zostanie drugi próg, czyli 130% wskazanej kwoty obowiązującej od 1 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r. świadczenie zostanie zawieszone.

Więcej o: