Podwyżki cen prądu i gazu zaskoczyły obywateli. Niestety, niektóre gospodarstwa domowe zauważą dużą zmianę w swoim budżecie. Jest na to rada, którą zaproponował niedawno Rząd. W ramach tarczy antyinflacyjnej można ubiegać się o dodatek osłonowy. Niestety, nie każdy go otrzyma.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dodatek osłonowy, to inaczej dofinansowanie do rachunków za prąd i gaz. Mogą się o niego ubiegać gospodarstwa domowe, które spełnią określone warunki. Niestety, chodzi o dochód.
Świadczenie przyznawane jest osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł, oraz osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę. Jeśli w gospodarstwie wieloosobowym wniosek o dodatek osłonowy złoży więcej niż jedna osoba, świadczenie przysługuje temu, kto pierwszy złoży wniosek.
Wniosek o dodatek osłonowy należy złożyć do 31 października 2022 roku. Sposób liczenia dodatku będzie uzależniony od terminu złożenia wniosku. Jak prawidłowo obliczyć dochód?
Formularz należy wydrukować i uzupełnić, a następnie złożyć w urzędzie, lub uzupełnić drogą elektroniczną i wysłać przez Profil Zaufany. Wzór wniosku znajdziesz tutaj.
W przypadku osób, które przekroczą próg dochodowy, o którym wspominamy powyżej, obowiązuje dobrze znana zwłaszcza seniorom zasada "złotówka za złotówkę". Wysokość świadczenia zostanie pomniejszona o tyle, o ile wnioskujący przekroczy próg.
Dodatek osłonowy wyniesie rocznie:
Podwyższona kwota dofinansowania jest uzależniona od źródła ogrzewania.