Dodatek osłonowy. Komu przysługuje? Uważaj, aby nie przekroczyć progu dochodowego

W ramach tarczy antyinflacyjnej wprowadzono dodatek osłonowy. Komu przysługuje? Wyjaśniamy, jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy. Wzór znajduje się na stronie internetowej, jednak nie każdy może go wypełnić. Należy uważać, aby nie przekroczyć progu dochodowego.

Podwyżki cen prądu i gazu zaskoczyły obywateli. Niestety, niektóre gospodarstwa domowe zauważą dużą zmianę w swoim budżecie. Jest na to rada, którą zaproponował niedawno Rząd. W ramach tarczy antyinflacyjnej można ubiegać się o dodatek osłonowy. Niestety, nie każdy go otrzyma.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Premier i rzecznik prasowy wbijają szpile Tuskowi. "Ciekawe, czy Donald Tusk coś robi, żeby obniżyć ceny prądu?"

Dodatek osłonowy komu przysługuje? Nieliczni otrzymają dofinansowanie

Dodatek osłonowy, to inaczej dofinansowanie do rachunków za prąd i gaz. Mogą się o niego ubiegać gospodarstwa domowe, które spełnią określone warunki. Niestety, chodzi o dochód. 

Świadczenie przyznawane jest osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł, oraz osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę. Jeśli w gospodarstwie wieloosobowym wniosek o dodatek osłonowy złoży więcej niż jedna osoba, świadczenie przysługuje temu, kto pierwszy złoży wniosek.

Małgorzata Rozenek-Majdan Małgorzata Rozenek w kurtce z wyprzedaży. Podobna w Zara, HM

Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy wzór. Wyjaśniamy, jak liczyć dochód

Wniosek o dodatek osłonowy należy złożyć do 31 października 2022 roku. Sposób liczenia dodatku będzie uzależniony od terminu złożenia wniosku. Jak prawidłowo obliczyć dochód? 

  • od 1 stycznia do 31 lipca – uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w przedostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o dodatek osłonowy, tj. dochód z 2020 r.
  • od 1 sierpnia do 31 października – uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w ostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o dodatek osłonowy, tj. dochód z 2021 r.

Formularz należy wydrukować i uzupełnić, a następnie złożyć w urzędzie, lub uzupełnić drogą elektroniczną i wysłać przez Profil Zaufany. Wzór wniosku znajdziesz tutaj.

Ile kalorii mają pączki? Ich wartość enegretyczna może się różnić w zależności od nadzienia czy polewy Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? Ich dawna receptura zadziwia

Ile wynosi dodatek osłonowy? Nie wszyscy dostaną tyle samo pieniędzy

W przypadku osób, które przekroczą próg dochodowy, o którym wspominamy powyżej, obowiązuje dobrze znana zwłaszcza seniorom zasada "złotówka za złotówkę". Wysokość świadczenia zostanie pomniejszona o tyle, o ile wnioskujący przekroczy próg. 

Dodatek osłonowy wyniesie rocznie:

  • gospodarstwo jednoosobowe – 400/500 zł
  • gospodarstwo 2-3 osobowe – 600/750 zł
  • gospodarstwo 4-5 osobowe – 850/1.062,50 zł
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe – 1.1150/1.437,50 zł

Podwyższona kwota dofinansowania jest uzależniona od źródła ogrzewania.

Więcej o: