Czyj wniosek o ponowne przeliczenie emerytury zostanie odrzucony? Z podwyżek skorzysta mniej seniorów

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 będzie można złożyć na nieco innych zasadach. W praktyce będzie to oznaczało dla wielu seniorów utratę szansy na podwyżkę comiesięcznego świadczenia.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Część seniorów ma szansę na podwyżkę świadczenia jeszcze przed marcową waloryzacją. Wynika to z opublikowanych przez GUS tablic średniego dalszego trwania życie, a te zostały obniżone w związku z panującą pandemią koronawirusa. Wystarczy złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Nie każdy zostanie jednak rozpatrzony przez ZUS. Co więcej, od 1 stycznia doszło do zmiany w przepisach, które jeszcze bardziej ograniczają szansę na wyższe świadczenie. 

Kto powinien złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Te osoby mają szansę na większą wypłatę

ZUS masowo odrzuca wnioski emerytów o ponowne przeliczenie świadczeń. Wiele osób liczyło na otrzymanie dodatkowego zastrzyku gotówki. Niestety szansę na to mają seniorzy spełniający określone kryteria: 

  • już osiągnęli lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego,
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, a więc emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Te wnioski o ponowne przeliczenie emerytury nie będą przyjęte przez ZUS

Nie każdy senior zapoznał się jednak z tymi warunkami, dlatego ZUS został wręcz zalany napływem nowych wniosków. Większość z nich złożyły osoby, które nie mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury. Mowa tutaj o: 

  • niepracujących emerytach z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osobach, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

Ponowne przeliczenie emerytury 2022 na nowych zasadach 

Szansa na podwyższenie emerytury będzie teraz mniejsza także dla osób, które spełniają wyżej wymienione kryteria. Od 1 stycznia uległy zmianom zasady składania wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Dotychczas seniorzy mieli możliwość jego złożenia raz na kwartał. Pozwalało im to wybrać najlepszy moment na zwiększenie świadczenia. Teraz taką opcję będą mieli jedynie raz w roku. Obecne tablice średniego dalszego trwania życia będą obowiązywały jeszcze do 31 marca 2022 roku. Warto złożyć zatem taki wniosek jeszcze w styczniu, aby otrzymywać podwyższone świadczenie już od pierwszych miesięcy roku. 

Więcej o: