Te osoby mają szansę na podwójną emeryturę co miesiąc. Jest przyznawana w aż trzech przypadkach

Podwójna emerytura to szansa na zastrzyk gotówki co miesiąc. Wniosek o taką emeryturę należy złożyć w dwóch różnych miejscach, a status emeryta może okazać się niewystarczający. Aż trzy grupy seniorów mogą ją otrzymać. Kto należy do grona szczęśliwców?

Emerytów w 2022 roku czeka prawdziwa finansowa rewolucja. Nowy Polski Ład wziął pod uwagę ich wiele próśb i wprowadził specjalne ulgi. Nadal najstarsi obywatele mają też szansę na pobieranie świadczenia 500 plus dla seniora, oraz 200 złotych do emerytury. Niestety, najniższa emerytura w 2022 roku mimo niewielkiej podwyżki wynosi zaledwie 1250,88 złotych. Według prognozy, niebawem jej poziom przekroczy 1300 zł brutto. Ostateczna wysokość waloryzacji zostanie jednak ustalona w lutym 2022 roku. To i tak zdaniem emerytów niewielka kwota, która nie zawsze jest w stanie zapewnić im godne życie na odpowiednim poziomie. Są natomiast trzy grupy seniorów, które nie muszą się martwić o swoje finanse aż tak bardzo. Będą pobierać aż dwie emerytury, z dwóch różnych urzędów. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Dla kogo jest podwójna emerytura? Te grupy seniorów dostaną dodatkowe świadczenia

Wypłacanie podwójnej emerytury z ZUS nie jest możliwe. Można natomiast otrzymywać drugą emeryturę z innych miejsc. Takie dwa świadczenie dostaną osoby, które:

  • pracowały za granicą,
  • były w służbach mundurowych,
  • opłacały dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie.

Małgorzata Rozenek-Majdan Małgorzata Rozenek w kurtce z wyprzedaży. Podobna w Zara, HM

Podwójna emerytura dla służb mundurowych, ale na zmienionych zasadach

Do niedawna podwójna emerytura przysługiwała niemal wszystkim służbom mundurowym. Wypłacano im bowiem emeryturę cywilną z ZUS, oraz mundurową z MSWiA. Według nowych zasad takie świadczenie nie będzie pobierane przez wszystkich żołnierzy i policjantów. Większość z nich będzie musiało wybierać, która emerytura opłaca im się bardziej i ta będzie wpływała na ich konto. Ta zasada ominie jednak osoby, które swoją służbę rozpoczęły po 1999 roku. Dostaną aż dwa świadczenia. W tym przypadku obowiązuje złożenie dwóch wniosków, zarówno w ZER MSWiA jak i w ZUS. 

Ulga dla seniorów: trwają prace nad nowymi rozwiązaniami Ulga dla seniorów: trwają prace nad nowymi rozwiązaniami

Podwójna emerytura dla osób pracujących za granicą. Uważaj na rodzaj umowy

Część rodaków wyjechała przed laty z kraju, aby zarobić na życie za granicą. Wcześniej jednak wykonywali zawód na terenie Polski i z tego powodu przysługuje im świadczenie z ZUS. Jeśli jednak za granicą również byli zatrudnieni na umowie, która uwzględnia odprowadzanie składek zdrowotnych - mogą ubiegać się o dwa świadczenia. Konieczne jest złożenie wniosku o status emeryta w Polsce, oraz za granicą. Warto zwrócić uwagę na to, że wiek emerytalny może różnić się w zależności od kraju. 

Podwójna emerytura dla tych, którzy płacili składki. Pieniądze wypłaci KRUS

O drugą emeryturę można zadbać już wcześniej, przed osiągnięciem wieku emerytalnego, płacąc należyte składki. Chodzi o opłacanie ubezpieczenia nie tylko w ZUS, ale i w KRUS. Warunkiem jest wiek emerytalny, oraz opłacanie składek przez okres minimum 25 lat. Potrzebne będą dwa wnioski.

Więcej o: