Renta rodzinna dla wdowy: komu przysługuje i ile wynosi? KO ma nowy pomysł. Nie każdemu się on opłaci

W przypadku śmierci małżonka kobieta może odziedziczyć jego emeryturę. Dla wielu kobiet to ważna sprawa, ponieważ po odejściu męża nie tylko jest im ciężko emocjonalnie, ale również finansowo. Świadczenia pobierane na starość przez mężczyzn są często wyższe niż te kobiet dlatego emerytura po mężu, może okazać się wyjściem z sytuacji. Koalicja Obywatelska ma jednak pomysł na zmianę. Renta rodzinna dla wdowy, wypłacana byłaby w innej formie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przy chęci pobierania emerytury po zmarłym mężu musimy pamiętać, że w polskim prawie nie można pobierać dwóch emerytur z ZUS. Jeżeli kobieta spełnia wyznaczone warunki i chce pobierać świadczenie męża, musi zrzec się własnego świadczenia. Warto też przeliczyć która opcja będzie dla niej korzystniejsza. Jeżeli kobieta jednak nie jest świadoma swoich praw, to ZUS podejmie decyzje, które świadczenie je wypłaci. Dobrą informacją jest fakt, że urząd ma obowiązek wybierać zawsze korzystniejsze dla nas świadczenie.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytura po mężu. Kiedy wdowa może ją otrzymać?

Aby kobieta mogła pobierać pieniądze z tytułu renty rodzinnej, musi spełnić chociaż jeden z poniżej wymienionych warunków:

  • skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej
  • wychowuje dziecko (poniżej 16-18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym
  • w chwili śmierci męża nie była zdolna do pracy
  • wychowuje uprawnione do renty rodzinnej dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji
  • w chwili śmierci męża miała już 50 lat

Renta rodzinna dla wdowy. Ile może otrzymać kobieta?

Jeżeli kobieta zdecyduje się na pobieranie emerytury po zmarłym mężu i zrzeknie się swojego świadczenia i tak nie otrzyma 100% jego świadczenia. Osoba, która chce skorzystać z renty rodzinnej, czasem musi wykalkulować która opcja będzie korzystniejsza. Renta nie przysługuje również tylko wdowie. Mogą starać się o nią inne osoby takie jak dzieci zmarłego czy rodzice. W związku z tym wypłacana kwota świadczenia może się różnić. Wygląda to następująco:

  • jedną osobę - 85%
  • dwie osoby - 90%
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95%

Koalicja Obywatelska ma nowy pomysł na wypłatę świadczenia. Nie każdemu się ono opłaci

Dla "Faktu" w sprawie renty rodzinnej i nowego pomysłu na jego wypłatę wypowiadała się Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka KO:

Proponujemy, by wdowa lub wdowiec mogli zachować swoją emeryturę i oprócz niej mieli jeszcze prawo do 25. proc. świadczenia małżonka.

Niestety nie wszystkim takie rozwiązanie by się opłacało. Dlatego wciąż istniałby wybór czy chcą zostać przy aktualnej formie wypłaty, czy zastosować nową możliwość. Nie wiadomo jednak na razie czy zmiany te rzeczywiście wejdą w życie.

Więcej o: