Skrócenie kwarantanny do 7 dni: od kiedy wejdzie w życie? To nie jedyna zmiana, jaką wprowadza Rząd

Krótsza kwarantanna: od kiedy? Coraz bardziej uciążliwa staje się V fala koronawirusa w Polsce. W związku z tym rząd podjął decyzję o wprowadzeniu przepisów, które mają skrócić okres kwarantanny. Co ma na celu ta zmiana? Ile trwa kwarantanna dla domowników? Odpowiadamy na te pytania.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Coraz częściej pracodawcy spotykają się z dłuższą nieobecnością pracownika z uwagi na kwarantannę lub izolację. W niedzielę resort zdrowia przekazał informację, że na kwarantannie w naszym kraju przebywa 825 308 osób. Rząd chce zapobiec postojowi gospodarki spowodowanemu brakiem pracowników.

Zobacz wideo Czy ktoś jeszcze korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa"? Czy rząd zamierza to egzekwować?

7 dni kwarantanny: od kiedy zmiany wejdą w życie?

Rząd, aby zapobiec paraliżowi, zamierza skrócić czas kwarantanny do 7 dni, przepisy mają zacząć obowiązywać od 25 stycznia 2022 r. ale to nie jedyne zmiany. W walce z pandemią pomóc mają również:

  • zwiększanie liczby dostępnych łóżek dla pacjentów covidowych
  • zalecenie pracy zdalnej, na najbliższe kilka tygodni (na pewno w administracji rządowej i samorządowej)
  • od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece
  • każdy powyżej 60. roku życia, kto ma wynik pozytywny, w ciągu 48 godzin będzie mógł być zbadany przez lekarza pierwszego kontaktu. Seniorzy są bowiem szczególnie narażeni cięższy przebieg i poważne powikłania po koronawirusie

Jaki test zwalnia z kwarantanny?

Osoby, które się zaszczepiły, nie muszą poddawać się kwarantannie. Osoba zaszczepiona mieszkańca z kimś, u kogo pojawił się dodatni wynik na koronawirusa po wykonaniu testu i uzyskaniu negatywnego wyniku zwalniany jest automatycznie z kwarantanny. Warunkiem jest jednak pojawienie się wyniku w systemie EWP. Test należy wykonać nie wcześniej niż po uzyskaniu pozytywnego wyniku przez osobę zakażoną przebywającą w tym samym gospodarstwie domowym. Niestety jeżeli jesteś osobą niezaszczepioną, pomimo negatywnego wyniku testu nie zostaniesz zwolniony z kwarantanny.

Ile wynosi kwarantanna? Zajdzie duża zmiana

Kwarantanna do tej pory trwała 10 dni jednak w dniu 21 stycznia 2022 r. została skrócona do 7 dni, co ogłosił na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski. Warto wiedzieć, że kwarantannę liczy się od dnia następującego po ostatnim dniu, w którym dana osoba miała kontakt z osobą zakażoną.

Od kiedy darmowe testy w aptekach? Opłaci je NFZ

Darmowy test na obecność koronawirusa będzie można zrobić w aptece od 27 stycznia. Testy będą opłacane przez NFZ i nie będzie na nie wymagane skierowanie. Wypowiedział się na ten temat minister zdrowia Adam Niedzielski:

Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie
Więcej o: