Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Coraz częściej pracodawcy spotykają się z dłuższą nieobecnością pracownika z uwagi na kwarantannę lub izolację. W niedzielę resort zdrowia przekazał informację, że na kwarantannie w naszym kraju przebywa 825 308 osób. Rząd chce zapobiec postojowi gospodarki spowodowanemu brakiem pracowników.
Rząd, aby zapobiec paraliżowi, zamierza skrócić czas kwarantanny do 7 dni, przepisy mają zacząć obowiązywać od 25 stycznia 2022 r. ale to nie jedyne zmiany. W walce z pandemią pomóc mają również:
Osoby, które się zaszczepiły, nie muszą poddawać się kwarantannie. Osoba zaszczepiona mieszkańca z kimś, u kogo pojawił się dodatni wynik na koronawirusa po wykonaniu testu i uzyskaniu negatywnego wyniku zwalniany jest automatycznie z kwarantanny. Warunkiem jest jednak pojawienie się wyniku w systemie EWP. Test należy wykonać nie wcześniej niż po uzyskaniu pozytywnego wyniku przez osobę zakażoną przebywającą w tym samym gospodarstwie domowym. Niestety jeżeli jesteś osobą niezaszczepioną, pomimo negatywnego wyniku testu nie zostaniesz zwolniony z kwarantanny.
Kwarantanna do tej pory trwała 10 dni jednak w dniu 21 stycznia 2022 r. została skrócona do 7 dni, co ogłosił na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski. Warto wiedzieć, że kwarantannę liczy się od dnia następującego po ostatnim dniu, w którym dana osoba miała kontakt z osobą zakażoną.
Darmowy test na obecność koronawirusa będzie można zrobić w aptece od 27 stycznia. Testy będą opłacane przez NFZ i nie będzie na nie wymagane skierowanie. Wypowiedział się na ten temat minister zdrowia Adam Niedzielski:
Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie