Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Polskie prawo wyróżnia szereg rodzajów urlopów. Każdy z nich jest regulowany ścisłymi przepisami. Niestety nie każdy może skorzystać ze wszystkich. Największe korzyści i przywileje dotyczą osób zatrudnionych na umowę o pracę.
Wszyscy pracownicy najlepiej znają urlop wypoczynkowy. Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. Dla osób, które przepracowały mniej niż 10 lat, jest to 20 dni roboczych, a dla pracownika ze stażem dłuższym niż 10 lat pracy jest to 26 dni roboczych. W ramach urlopu wypoczynkowego pracownik ma możliwość wykorzystania 4 dni w trybie tzw. urlopu na żądanie, który zgłaszany jest pracodawcy nie później niż w momencie rozpoczynania pracy. Urlopy bezpłatne natomiast mogą zostać udzielone pracownikowi w zasadzie na nieograniczoną ilość czasu, choć jeśli trwa on powyżej trzech miesięcy, pracodawca ma prawo do odwołania z niego pracownika.
Niektórym grupom zawodowym takim jak: nauczyciele, policjanci, prokuratorzy i sędziowie przysługuje możliwość skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Trwa on maksymalnie przez jeden rok.
Urlopy okolicznościowe to bardziej zawiła kwestia. W zależności od sytuacji dni przysługuje 1 lub 2. Wygląda to następująco:
Podstawowym urlopem związanym z rodzicielstwem jest urlop macierzyński, przysługujący kobiecie, która urodziła dziecko. Jego wymiar zależny jest od liczby urodzonych dzieci. W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie przysługuje w wymiarze 20 tygodni. Urlop rodzicielski natomiast jest ustalony jako maksymalny i wynosi do 32 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Urlop związany z rodzicielstwem przysługuje również ojcu – jest to tzw. urlop ojcowski, który przysługuje pracownikowi w wymiarze 2 tygodni.