Te urlopy możesz wykorzystać w tym roku! Sprawdź, które Ci przysługują

W Polskim Kodeksie pracy wpisanych jest wiele urlopów przysługujących zwykłym pracownikom takich jak np. urlop wypoczynkowy 2022 czy urlop na żądanie. Ale są również takie, z których skorzystać mogą tylko rodzice, są to m.in. urlop rodzicielski 2022, urlop macierzyński 2022 czy urlop okolicznościowy urodzenie dziecka. Sprawdź, które Ci przysługują i ile wynoszą.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polskie prawo wyróżnia szereg rodzajów urlopów. Każdy z nich jest regulowany ścisłymi przepisami. Niestety nie każdy może skorzystać ze wszystkich. Największe korzyści i przywileje dotyczą osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Zobacz wideo Nadgodziny praca nocna, a może zwolnienie ze wszystkich obowiązków? Na co uważać w ciąży?

Kasia Cichopek odsłoniła brzuch i pochwaliła się figurą. Widać efekty ćwiczeń? (zdjęcie ilustracyjne) Ten płaszcz Kasi Cichopek wyprzedał się w okamgnieniu

Jakie urlopy przysługują pracownikom? Urlop okolicznościowy 2022 i inne

Wszyscy pracownicy najlepiej znają urlop wypoczynkowy. Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. Dla osób, które przepracowały mniej niż 10 lat, jest to 20 dni roboczych, a dla pracownika ze stażem dłuższym niż 10 lat pracy jest to 26 dni roboczych. W ramach urlopu wypoczynkowego pracownik ma możliwość wykorzystania 4 dni w trybie tzw. urlopu na żądanie, który zgłaszany jest pracodawcy nie później niż w momencie rozpoczynania pracy. Urlopy bezpłatne natomiast mogą zostać udzielone pracownikowi w zasadzie na nieograniczoną ilość czasu, choć jeśli trwa on powyżej trzech miesięcy, pracodawca ma prawo do odwołania z niego pracownika.

Niektórym grupom zawodowym takim jak: nauczyciele, policjanci, prokuratorzy i sędziowie przysługuje możliwość skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Trwa on maksymalnie przez jeden rok.

Urlop okolicznościowy 2022: urlop okolicznościowy — urodzenie dziecka, urlop okolicznościowy — śmierć ojca. Ile wynoszą?

Urlopy okolicznościowe to bardziej zawiła kwestia. W zależności od sytuacji dni przysługuje 1 lub 2. Wygląda to następująco:

Kalendarz Do kiedy trzeba wykorzystać urlop? Niektórym grożą kary

Urlop związany z rodzicielstwem, czyli urlop rodzicielski 2022, urlop macierzyński 2022 czy urlop tacierzyński 2022

Podstawowym urlopem związanym z rodzicielstwem jest urlop macierzyński, przysługujący kobiecie, która urodziła dziecko. Jego wymiar zależny jest od liczby urodzonych dzieci. W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie przysługuje w wymiarze 20 tygodni. Urlop rodzicielski natomiast  jest ustalony jako maksymalny i wynosi do 32 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Urlop związany z rodzicielstwem przysługuje również ojcu – jest to tzw. urlop ojcowski, który przysługuje pracownikowi w wymiarze 2 tygodni.

Więcej o: