W 2022 roku wprowadzono wiele zmian. Nowy Polski Ład znacznie wpłynął na nasze podatki. Zastosowano ulgi dla emerytów, czy dla klasy średniej. Co z podatkiem od spadków i darowizn? Niestety, przyjmowanie niektórych prezentów może okazać się bardzo kosztowne. Wyjaśniamy, jakie dodatkowe opłaty niesie za sobą darowizna, lub spadek i od czego jest to zależne w 2022 roku.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Opłaty dotyczące przyjmowania spadków i darowizn w 2022 roku pozostaną bez zmian. Progi podatkowe nadal wynoszą tyle ile w 2021 roku, w zależności od danej grupy. Wyróżniamy:
Istnieje jeszcze jedna grupa osób. Nazywamy ją grupą "0" i jest ona zwolniona z podatków. Można powiedzieć, że najbardziej opłaca się przyjmować podarki od osób najbliższych, bowiem to właśnie najbliższa rodzina jest zwolniona z dodatkowych kosztów. Zalicza się do niej: małżonka, zstępnych (np. syna, córkę, wnuki, prawnuki), wstępnych (np. matkę, ojca, dziadków), pasierbów, rodzeństwo, ojczyma, macochę. Obowiązuje jednak zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego.
Niezależnie od tego, do której z powyższych grup należymy, darowiznę należy zgłosić w urzędzie skarbowym. Można to zrobić osobiście albo online. Aby uniknąć kłopotów, najlepiej zrobić to do 6 miesięcy od wzbogacenia się. Oprócz deklaracji konieczne może być złożenie też dokumentów:
Warto wiedzieć też, że darowizny otrzymywane od tej samej osoby to suma zysków z ostatnich 5 lat.