Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Czasami bywa tak, że przez niektóre sytuacje życiowe czy losowe nie wykorzystaliśmy naszego urlopu lub nie chcieliśmy z niego korzystać. Udzielenie urlopu wypoczynkowego pracownikowi leży w kwestii obowiązków po stronie pracodawcy. Rok 2021 już za nami, a Ty nie wykorzystałeś przysługujących Ci wolnych dni? Podpowiadamy co w takiej sytuacji zrobić.
W zależności od stażu pracy pracownika każdy nowy rok oznacza kolejny wymiar dni urlopowych do wykorzystania. Może być to 20 lub 26 dni i powinny być wykorzystane w tym samym roku, w którym zostały nam udzielone. Jeśli urlop wypoczynkowy z jakichś przyczyn nie został przez pracownika wykorzystany, Kodeks pracy wyjaśnia tę kwestię w sposób następujący:
Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.
Co w sytuacji, gdy do 30 września urlop wypoczynkowy nie został wykorzystany? Pracownikowi pozostaje zasięgnąć informacji w Kodeksie pracy, a tam ta sytuacja wyjaśniona jest w ten sposób:
Art. 291 § 1 Kodeksu pracy stanowi, że roszczenie ze stosunku pracy, a więc także prawo do urlopu wypoczynkowego, przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie to stało się wymagalne.
Należy więc mieć na uwadze roszczenia co do urlopu wypoczynkowego i termin 3 lat, po którego upływie ulegają one przedawnieniu. Tę datę wyznacza dzień, w którym roszczenie stało się możliwe.
Nieudzielenie pracownikowi urlopu do 30 września w świetle prawa jest wykroczeniem i wiąże się karą grzywny. Kwestia kary dotyczy tylko sytuacji, w której to z winy pracodawcy nie wykorzystaliśmy przysługującego nam urlopu lub zostało nam to uniemożliwione z przyczyn takich jak długoterminowe zwolnienie lekarskie. Za niewykorzystanie urlopu przysługuje nam ekwiwalent pieniężny, lecz tylko w przypadku braku możliwości udania się na urlop. Pracodawca więc ma prawo do wysłania pracownika na przymusowy urlop, który jest zaległy, a ten nie może odmówić.