500 plus dla seniora będzie wypłacone w 2022 roku. Podpowiadamy, kto może ubiegać się o świadczenie

Ulgi dla seniora wprowadzone w związku z Nowym Polskim Ładem, to nie jedyne korzyści finansowe przewidziane na 2022 roku. Emeryci mogą starać się np. o 500 plus dla seniora. Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc, ale nie jest dla wszystkich. Należy spełnić warunki.

Pomimo licznych ulg i świadczeń wprowadzonych dla seniorów, nie wszyscy są zadowoleni z otrzymywanych pieniędzy. Ceny leków są dosyć wysokie, a koszt prądu, gazu, czy produktów spożywczych uległ zauważalnej podwyżce. Obecnie najniższa emerytura w kraju wynosi 1250,88 zł brutto. Niektórzy seniorzy mają szansę powiększyć tą kwotę o 500 plus dla seniora. Jak otrzymać świadczenie?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

500 plus dla seniora, to szansa na dodatkowe pieniądze. Komu przysługuje?

500 plus dla seniora nie jest wypłacane na tych samych zasadach, co 500 plus dla rodzin z dziećmi. To zupełnie inne świadczenie, które zyskało tą potoczną nazwę ze względu na jego wartość. 500 złotych co miesiąc przysługuje w ramach świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielniej egzystencji. Tylko seniorzy spełniający określone warunki mogą o nie wnioskować.

Kasia Cichopek odsłoniła brzuch i pochwaliła się figurą. Widać efekty ćwiczeń? (zdjęcie ilustracyjne) Ten płaszcz Kasi Cichopek wyprzedał się w okamgnieniu

Kto otrzyma 500 plus dla seniora? Te warunki są niezbędne, aby uzyskać świadczenie

500 plus dla seniora przyznawane jest emerytom, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi. Mogą otrzymać pieniądze dopiero po ukończeniu 75 roku życia, jeśli są niezdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Dodatkowo należy złożyć odpowiednią dokumentację oraz wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Senior może zrobić to osobiście, lub za pośrednictwem osoby bliskiej. Istnieje także możliwość złożenia wniosku online. Formularz dostępny jest tutaj.

Pieniądze w portfelu. Podatek od darowizny 2022: Nie każdy prezent ci się opłaci

Czy każdy uprawniony emeryt otrzyma 500 plus dla seniora? Niektórzy dostaną mniej

Świadczenie funkcjonuje od kilku lat i w 2022 roku zostanie wypłacone ponownie. Niestety, nie każdy senior otrzyma pełną kwotę. 500 plus dla seniora otrzymają osoby, które:

  • nie są uprawnione do emerytury ani renty oraz nie mają ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, lub
  • mają prawo do powyższych świadczeń, jednak ich łączna kwota brutto nie przekracza 1272,08 zł.

Jeśli przychód obywatela przekroczy 1772,08 zł brutto, wówczas obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę" i kwota świadczenia zostanie pomniejszona.

Więcej o: