Ulga dla seniora 2022. Seniorów czeka zastrzyk gotówki? Nie wszystkich. Sprawdź kto straci na zmianach

Rok 2022 wiąże się ze zmianami w kwestii podatków w ramach Polskiego Ładu. Seniorzy, którzy zdecydowali się na kontynuowanie pracy mogą spodziewać się dodatkowego zastrzyku gotówki w największym stopniu. Ulga dla seniora, z której w 2022 mogą skorzystać emeryci to m.in. PIT-0. Czy możemy spodziewać się jeszcze innych przywilejów? Sprawdzamy

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla najstarszych obywateli Nowy Polski Ład uwzględnił wiele udogodnień. Wprowadzono wiele zmian od 1 stycznia 2022 roku, jedną z nich jest ulga dla aktywnych zawodowo seniorów. Dla najstarszych oznacza to szansę na zastrzyk gotówki na emeryturze. Na jakie jeszcze przywileje mogą liczyć seniorzy w 2022 roku?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Ulga PIT-0 dla seniorów w 2022 roku. Kiedy aktywnie zawodowy senior nie zapłaci podatku?

Zerowy podatek zwalnia z podatku od przychodów osób pracujących na etacie, pozarolniczej działalności gospodarczej lub z umowy cywilnoprawnej. Ulga nie ominie osób aktywnych zawodowo, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego zrezygnowali z pobierania jej. Stanowi to zachętę do pracy osób, które chcą być dalej aktywne zawodowo lub praca jest dodatkiem do emerytury, której wysokość jest zbyt niska. Z ulgi podatkowej mogą więc skorzystać osoby, które posiadają wiek uprawniający ich do przejścia na emeryturę i pozostają aktywne zawodowo lub nie posiadają ustalonego prawa do pobierania emerytury czy renty rodzinnej.

Próg finansowy — limity, o których trzeba wiedzieć

Emerytura bez podatku dotyczy osób, których świadczenie emerytalne nie przekracza kwoty 2500 zł. W 2022 roku składka zdrowotna, która wynosi 9% będzie w pełni odliczana od podatku, wcześniej było to 7,75%. Należy pamiętać również o sumie przychodów, które są zwolnione z podatku w ramach zerowego podatku i nie powinna przekraczać kwoty 85 528 zł. 

Podwyżki świadczeń nie tylko dla osób z emeryturą do 2500 zł

W Nowym Polskim Ładzie zyskają również osoby, których emerytura przekracza 2500 zł. Chodzi o niższy PIT w wysokości 17, uwzględniając kwotę wolną 2500 zł/ miesięcznie, ponadto 9% składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli chodzi o seniorów, których dochód przekracza 10 000 zł, zmiany w kwestiach podatkowych ich nie dotyczą, więc ich sytuacja nie zmieni się.

Więcej o: