Opieka na dziecko 2022. Rodzice mogą spodziewać się wkrótce zmian w urlopach

Unijna dyrektywa work-life balance wymusi na polskim systemie prawnym wprowadzenie zmian w zakresie urlopów rodzicielskich. Nie są to jednak jedyne niespodzianki, które czekają rodziców w 2022 roku. Od 25 stycznia zmiany zajdą także w zasadach kwarantanny dla dorosłych i dzieci.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ćwierć miliona osób na kwarantannie. „Działa tu efekt mrożący. To czynnik negatywny dla konsumpcji"

Celem unijnej dyrektywy work-life balance jest wprowadzenie zrównoważonego podziału opieki nad dzieckiem pomiędzy oboje rodziców. Polska musi dostosować prawo pracy zgodnie z jej założeniami do sierpnia 2022. Co będzie oznaczało to dla rodziców w praktyce? 

Opieka na dziecko 2022. Od sierpnia może zostać wydłużony urlop opiekuńczy 

Obecnie tzw. urlop opiekuńczy zgodnie z kodeksem pracy wynosi 2 dni lub 16 godzin i przysługuje rodzicom raz w roku na dziecko do 14 roku życia. Rodzice mają w tym czasie zachowane prawo do wynagrodzenia. Od sierpnia opieka na dziecko może zostać wydłużona do 5 dni. Dyrektywa przewiduje bowiem wydłużenie o 3 dni urlopu opiekuńczego oraz przyznanie go nie tylko rodzicom, ale wszystkim krewnym, zamieszkałym w tym samym gospodarstwie domowym. 

Urlop rodzicielski 2022. Planowane zmiany nie dla wszystkich mogą okazać się korzystne

Kolejne zmiany obejmą urlop rodzicielski. Trwa on 32 tygodnie i przysługuje obojgu rodzicom. Obecnie dni urlopu rodzicielskiego wykorzystanego przez każde z rodziców sumują się. Niewykluczone, że ze względu na dyrektywę unijną wkrótce się to zmieni. Zgodnie z jej założeniami urlop rodzicielski ma przysługiwać po równo ojcu i matce bez możliwości przeniesienia go na drugiego rodzica. Zatem niewykorzystany urlop do 8 roku życia dziecka przez matkę lub ojca po prostu przepadnie. 

Dziecko na kwarantannie 2022. Opieka przysługuje w takim samym wymiarze jak podczas choroby dziecka

W przypadku kwarantanny lub izolacji dziecka zasiłek opiekuńczy przysługuje w takim samym wymiarze, jak podczas opieki nad chorym dzieckiem. Natomiast decyzją rządu od 25 stycznia zasady kwarantanny ulegną zmianom. Zostanie ona skrócona z 10 do 7 dni dla osób, które mają lub miały kontakt z osobą zakażoną. Będzie to dotyczyło także dzieci, które miały kontakt z zakażoną osobą, ale nie zachorowały. W sytuacji uzyskania przez dziecko pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa minimum 10-dniową izolacją objęte zostanie dziecko oraz wspólnie mieszkające osoby. Zwolnienie przysługuje jedynie domownikom zaszczepionym oraz z negatywnym wynikiem testu. 

Więcej o: