Ważne terminy: dopłata do prądu 2022. Jakie warunki trzeba spełnić? Nie wszyscy skorzystają z dofinansowania

Dopłaty do prądu 2022 to rozwiązanie, które może okazać się pomocne dla wielu gospodarstw domowych. Podwyżki cen prądu związane też z rosnącą inflacją wpływają na osłabienie budżetów, więc dofinansowanie do prądu to rekompensata przygotowana przez rząd w obecnej sytuacji.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Postępujące podwyżki cen również w kwestii energii elektrycznej mogą dotkliwie obciążyć budżet gospodarstw domowych. Dopłaty do prądu w 2022 są możliwością, którą należy rozważyć, gdyż sposoby na oszczędne gospodarowanie energią mogą okazać się niewystarczające. Dodatek ma zrekompensować wysokie ceny energii osobom, dla których podwyżki są wyjątkowo dotkliwe.

Zobacz wideo Jakich cen prądu możemy się spodziewać? Derski: Rachunki wzrosną ok. 20 proc.

Kto może starać się o dopłatę do prądu 2022?

Dodatek do podwyżek w kwestii energii elektrycznej przygotowany przez rząd jako dodatek osłonowy dotyczy około połowy gospodarstw domowych, czyli około 7 mln. W zależności od dochodów gospodarstwa jednoosobowe mogą otrzymać dopłatę do prądu, jeśli miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł, zaś gospodarstwa wieloosobowe, jeśli nie przekraczają granicy 1500 zł na osobę.

Warunki i wysokość dofinansowania prądu

Kwestia wysokości dofinansowania do prądu kształtuje się również z uwagi na rodzaj źródła ogrzewania. W przypadku kominka, piecokuchni, pieca kaflowego na paliwo stałe, kuchni węglowej, kotła na paliwo stałe, ogrzewacza powietrza, zasilaniu węglem lub paliwami węglopochodnymi to kwota będzie wyższa. Rząd ustalił, że wysokość dopłat do gospodarstwa jednoosobowego będzie wynosić 400 lub 500 zł rocznie, jeśli dochód nie będzie przekraczał 2100 zł. W przypadku gospodarstwa 2-3 osobowego z dochodem do 1500 zł na osobę dodatek osłonowy będzie wynosił 600 lub 750 zł rocznie, gospodarstwa 4-5 osobowe z dochodem do 1500 zł na osobę może liczyć na 850 lub 1062,50 zł rocznie. Natomiast jeśli gospodarstwo domowe zamieszkuje więcej niż 6 osób, zaś ich dochód nie przekracza granicy 1500 zł na głowę to dopłata do prądu wyniesie 1150 lub 1437,50 zł rocznie.

Wniosek o dopłatę do prądu — terminy wypłat

W urzędzie gminy zgodnie z naszym miejscem zamieszkania możemy złożyć wniosek o dofinansowanie. Istnieje też elektroniczna możliwość złożenia takiego wniosku, pod warunkiem wykorzystania kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Warto też pamiętać o terminach złożenia wniosków, bo mają one wpływ na wypłatę dodatku. Jeśli wniosek zostanie złożony do 31 stycznia 2022 roku — to pierwszą ratę dofinansowanie otrzymamy do 31 marca, zaś drugą między 1 kwietnia - 2 grudnia 2022 roku. Wnioski złożone po 31 stycznia 2022 roku otrzymają dodatek osłonowy w jednej racie, najszybciej jak to będzie możliwe.

Więcej o: