Kto może pobierać podwójną emeryturę? Seniorzy stracą szansę na dodatkowy zastrzyk gotówki

Podwójna emerytura co miesiąc przysługuje seniorom, ale tylko niektórym. Istnieją trzy grupy, które mogą liczyć na ten regularny zastrzyk gotówki. Niestety, ostatnimi czasy zmieniły się zasady i jeszcze mniej obywateli ma szansę na drugie świadczenie.

Podwójna emerytura brzmi jak nierealne do spełnienia marzenie. Wielu najstarszych obywateli potrzebuje dodatkowych środków do życia, ponieważ ich emerytury są zbyt niskie, aby zapewnić im godne życie. Ubiegają się więc o trzynastą emeryturę, 500 plus dla seniora, czy 200 złotych do emerytury co miesiąc. Okazuje się jednak, że dwie emerytury są możliwe, pod warunkiem, że nie wypłaca obu z nich ZUS. Jeśli jedna z nich trafiać będzie na konto z innego urzędu — jak najbardziej jest to legalne. Na taką możliwość mogą pozwolić sobie tylko trzy grupy seniorów. Od 2021 roku ta grupa osób się zmniejszyła.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Podwójna emerytura dla osób, które pracowały za granicą. Jak uzyskać świadczenie?

Niezależnie od tego, jak długo dana osoba pracowała w Polsce, wystarczy mieć opłacone ubezpieczenie i osiągnąć wiek emerytalny 60 lat (dla kobiet) i 65 (dla mężczyzn), aby pobierać świadczenie emerytalne z ZUS. Są sytuacje, kiedy obywatele decydują się wyjechać w celach zarobkowych za granicę. Wystarczy, że spędzą tam wystarczający czas i będą pracować legalnie i mogą starać się również o emeryturę poza granicami Polski. Wnioski należy złożyć zarówno tutaj, jak i w kraju, w którym wykonywano pracę. Oczywiście musiała być legalna, a składki zdrowotne opłacone. 

Podwójna emerytura dla służb mundurowych. Zmniejszyło się grono szczęśliwców

Do 2021 roku służby mundurowe takie jak wojsko, czy policja mogły ubiegać się o dwie emerytury. Jedną wypłacał ZUS i była to emerytura cywilna, drugą zaś wypłacało ZER MSWiA i była to emerytura mundurowa. W 2021 roku ustanowiono prawo, które mówi o tym, że były żołnierz musi dokonać wyboru, którą emeryturę będzie pobierał. Dwa świadczenia przysługują tylko mundurowym, którzy służbę rozpoczęli po 1999 roku. Oni mogą wnioskować o podwójny zastrzyk gotówki z obu urzędów.

Podwójna emerytura w ZUS i KRUS. Jak zadbać o swoje finanse za młodu?

Podwójna emerytura w ZUS nie jest możliwa, ale dlaczego nie ubiegać się o podwójną emeryturę w KRUS? Jeśli obywatel odprowadzał składki za młodu, wówczas może pobierać równolegle oba świadczenia. Warunkiem jest opłacanie składek minimum przez okres 25 lat.

Więcej o: