500 plus dla seniora 2022. Kto może je otrzymać? Poznaj rygorystyczne warunki, które trzeba spełnić

500 plus dla seniora nie jest w żaden sposób powiązane ze świadczeniem, jakie otrzymują rodziny na dzieci. Taka sama jest jedynie kwota wypłaty i to właśnie jej zawdzięczamy nazwę tego dodatku do emerytury. Aby go otrzymać, trzeba spełnić określone warunki.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

500 plus dla seniora to popularna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych do samodzielnej egzystencji. Celem tego świadczenia jest dodatkowe wsparcie dochodowe osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W związku z tym jest ono uzależnione od stanu zdrowia seniora, ale nie tylko. Ważne są również jego miesięczne dochody.

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Jak wygląda kwalifikacja osób ze schorzeniami?

Paulina Sykut-Jeżyna Ta sukienka Pauliny Sykut to hit! Podobna w Reserved i Orsay

500 plus dla seniora. Kto może otrzymać pieniądze?

Świadczenie uzupełniającego dla osób niesamodzielnych do samodzielnej egzystencji w pełnej wysokości, czyli kwocie 500 zł przysługuje jedynie osobom, których łączna kwota brutto świadczeń nie przekracza 1272,08 zł. Ale także wtedy gdy osoba nie jest uprawniona do emerytury ani renty oraz nie ma ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych.

Warto wiedzieć, że przekroczenie tego progu nie odbiera całkowicie prawa do wypłaty świadczenia, jednak będzie ono pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że chcąc otrzymać dodatkowe świadczenie, dotychczasowe przychody nie mogą przekroczyć 1772,08 zł brutto.

Wniosek o 500 plus dla seniora. Gdzie należy go złożyć?

Z powodu ciężkiej sytuacji zdrowotnej seniora, wniosek o 500 plus dla seniora może być dostarczony przez upoważnioną osobę bliską. Sam senior może też wnioskować w urzędzie ZUS, jak i przez Internet. Wzór wniosku znajduje się tutaj. Niestety sam wniosek nie wystarczy, aby otrzymać pieniądze, konieczne są też dokumenty.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne) 500 plus dla seniora to dodatek do emerytury tylko na wniosek

Świadczenie uzupełniającego dla osób niesamodzielnych do samodzielnej egzystencji. Jakie dokumenty są wymagane?

Ważne, aby senior poza samym wnioskiem dostarczył dokumenty, potwierdzające jego stan zdrowia. Mowa to o:

  • orzeczeniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniu o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub orzeczeniu o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane przed 1 września 1997 r.
  • dokumentacji medycznej
  • wszystkich innych dokumentach, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku

Świadczenie jest wypłacane od 2019 roku i jeżeli zostanie przyznane, przysługuje emerytom dożywotnio.

Więcej o: