Ulga dla seniorów 2022 nie każdemu przyniesie zastrzyk gotówki. Ta grupa emerytów będzie zawiedziona

Ulga dla seniorów 2022 miło zaskoczyła najstarszych obywateli. Niestety, nie wszystkich. Część z nich nie zyska na ustaleniach przygotowanych przez Nowy Polski Ład. Kto zyska na ulgach dla seniora najwięcej, a kto obejdzie się smakiem? Wyjaśniamy, jakie zmiany wprowadzono.

Seniorzy w 2022 roku zyskali dodatkowe ulgi. W związku z rozporządzeniami Nowego Polskiego Ładu, większość z nich może zyskać podwyżki dotychczasowych świadczeń. Zgodnie z przedstawionymi zapowiedziami rządowymi z podatkowego Polskiego Ładu skorzysta aż 8 milionów seniorów. Niestety, nie wszyscy najstarsi obywatele znajdą się w tej grupie osób. Kto zyska najwięcej a kto straci?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kiedy Polski Ład może być niekorzystny dla podatnika? Ekspertka wyjaśnia

Ulga dla seniorów 2022: Jakie zmiany wprowadził Nowy Polski Ład?

Najważniejsze ulgi, które dotyczą seniorów i obowiązują od 2022 roku to:

  • emerytura bez podatku
  • zerowy PIT

Zyskają na tym przede wszystkim seniorzy, którzy nadal pozostają aktywni zawodowo, a także emeryci, których dochód wynosi najmniej. Niestety, najmniej zyskają na tym najbogatsi obywatele.

Ulga dla seniorów 2022: PIT-0 ale nie dla wszystkich. Kiedy emeryt nie zapłaci podatku?

Zerowy PIT nie oznacza, że seniorzy nie zapłacą podatku wcale. Zapłacą, ale ten obowiązek będzie dotyczył od tej pory zdecydowanej mniejszości. Próg podatkowy wynosi teraz 115 528 zł z zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi). PIT-0 dla seniora obejmie roczny przychód do kwoty 85 528 zł. Jeśli senior zarobi mniej, to z podatku będzie zwolniony całkowicie, a więc jego zarobki zwiększą się.

Ulgi dla seniorów 2022: Emerytura bez podatku dla tych, którzy zostali w domu

Niektórzy seniorzy nie kontynuują aktywności zawodowej i wolą odpocząć w domu, skupić się na zainteresowaniach i wieść spokojne życie "na starość". Na nich również czeka zastrzyk gotówki. Otrzymają oni emeryturę bez podatku. Ta ulga jest jednak tylko dla osób, których emerytura nie przekracza 2500 tysiąca złotych. Różnica w 2022 roku jest taka, że składka zdrowotna, która wynosi 9 procent będzie w pełni odliczana od podatku. Do tej pory 7,75 procent podlegało odliczeniu od podatku. Oznacza to, że seniorzy zarabiający więcej nie mogą liczyć na spektakularne podwyżki.

Więcej o: