Kto może otrzymać dodatek osłonowy? Kryteria nie są jednakowe dla wszystkich

Już tylko kilka dni zostało na złożenie wniosku o dopłatę do prądu. Wiele osób, mimo iż wzór wniosku o dodatek osłonowy jest dostępny na stronie rządowej, ma problem z jego wypełnieniem. Zaś wpłynięcie formularza po terminie znacznie opóźni wypłatę świadczenia. Dowiedz się jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakich cen prądu możemy się spodziewać? Derski: Rachunki wzrosną ok. 20 proc.

Wielu Polaków z niepokojem oczekują na noworoczne rachunki za prąd, które według zapowiedzi będą znacznie wyższe niż w roku 2021. Skutki szalejącej inflacji odczuje niemal każde gospodarstwo domowe, jednak część z nich ma szansę na podreperowanie budżetu. Rząd z myślą o najmniej zarabiających obywatelach stworzył bowiem specjalne dopłaty do prądu, czyli tzw. dodatek osłonowy

Dodatek osłonowy: komu przysługuje wypłata środków? 

Głównym kryterium, od którego uzależnione jest prawo do dodatku, to dochody. Różnią się one jednak w zależności od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. Mają one jednocześnie wpływ na wysokość dodatku, który może wynosić: 

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

W przypadku rodzin ogrzewających gospodarstwa węglem wypłaty będą wyższe od 100 zł do 287 zł.

Do kiedy składać wniosek o dodatek osłonowy? Warto zrobić to do końca stycznia

Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 roku w dwóch równych ratach — do 31 marca i do 2 grudnia. Oznacza to, że osoby ubiegające się o dofinansowanie do prądu na złożenie wniosku mają czas do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku. Wnioski, które wpłyną w lutym, nadal mogą otrzymać dodatek, jednak jego wypłata będzie zrealizowana dopiero pod koniec roku, a dokładniej do 2 grudnia. Rozpatrzone nie zostaną natomiast wnioski, które wpłyną po 31 października. 

Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy? Pomoc otrzymamy na infolinii

W celu złożenia wniosku o dodatek osłonowy należy udać się do gminy lub zrobić to online. Instrukcja, która może okazać się pomocna podczas wypełniania formularzy, znajduje się na rządowej stronie. Osoby, które mimo to nadal mają problemy z wypełnieniem wniosku, mogą zadzwonić na specjalną infolinię +48 22 369 14 44. Jest ona czynna w dni robocze od 8:00 do 16:00. 

Więcej o: