Kwota zmniejszająca podatek 2022. Czym jest i ile teraz wynosi? Jej wysokość szokuje

Kwota zmniejszająca podatek 2022 uległa dużej zmianie względem tej ubiegłorocznej. Wszystko to za sprawą zmiany kwoty wolnej od podatku. Jak to wpłynie na pracowników? Wyjaśniamy.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wraz z początkiem roku w Polsce zaszło wiele zmian podatkowych. Wszystko to za sprawą wprowadzania Nowego Ładu. Jedną z nich jest kwota wolna od podatku, następną wysokość pobierania zaliczki na składki zdrowotne. Jak to wypłynie na wypłaty pracowników?

Zobacz wideo Kiedy Polski Ład może być niekorzystny dla podatnika? Ekspertka wyjaśnia

Zasady ogólne podatek. Czym jest skala podatkowa i próg podatkowy?

W celu obliczenia podatku dochodowego, który powinien zapłacić pracownik do US, wykorzystywana jest skala podatkowa. Skala podatkowa to inaczej wzór, na podstawie którego wyznacza się kwoty objęta określoną stawką podatku dochodowego - 17% lub 32%.

Dochód będący podstawą do opodatkowania osiągnięty w ciągu roku nieprzekraczający kwoty 120 000 zł objęty jest podatkiem w wysokości 17%. Kwota ta określa limit pierwszego progu podatkowego. Drugi próg podatkowy odnosi się do dochodów osiągniętych w ciągu jednego roku podatkowego przekraczających limit 120 000 zł. Od tych dochodów zapłacimy już 32%.

Podatek od wynagrodzenia 2022. Ile wyniesie?

Zmiana w ustawy o PIT od stycznia 2022 roku wprowadza nową wysokości kwoty wolnej od podatku, zwiększając jej wartość do 30 000 zł. Jest to wzrost aż o 22 000 zł, bowiem do końca 2021 roku kwota wolna od podatku wynosiła jedynie 8000 zł. W związku z tym zmianie uległa również wysokość kwoty zmniejszającej podatek, która od 2022 roku wynosi 5100 zł (30 000 * 17% = 5100 zł) dla osób zarabiających rocznie nie więcej niż 120 000 zł. Kwota zmniejszająca podatek to wysokość podatku obliczona od kwoty wolnej.

Obniżenie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek 2022

Od podatku 2022 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie też już obniżana do kwoty faktycznej zaliczki za dany miesiąc tylko do kwoty odpowiadającej kwocie zaliczki na podatek dochodowy (obliczanej zgodnie z przepisami obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.) i obejmie świadczenia do kwoty 546 zł. Nie będzie można odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, w kwocie stanowiącej 7,75% podstawy wymiaru. Oznacza to, że kwota składki zdrowotnej:

  • nie będzie już wpływać na wysokość zaliczki i podatku dochodowego od osób fizycznych obliczanego od dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r
  • w wysokości 9% podstawy wymiaru będzie pomniejszać świadczenie wypłacane przez ZUS
Więcej o: