Dopłaty do ogrzewania 2022. Dodatek osłonowy to niejedyna forma dofinansowania, na jaką można liczyć

Wielu Polaków zastanawia się, czy w związku z błyskawicznymi podwyżkami i stale rosnącą inflacją, należy im się jakaś dopłata do ogrzewania 2022. Znaczna część obywateli spełniająca odpowiednie kryteria złożyła już bowiem wniosek o dodatek osłonowy. Nie jest to natomiast jedyne dofinansowanie do ogrzewania, na jakie można liczyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Rząd planuje niekorzystne zmiany w prawie dot. fotowoltaiki

Rosnące ceny sprawiły, że Polacy poszukują sposobów na podreperowanie domowego budżetu.Dofinansowania zaproponowane przez rząd skierowane są niestety jedynie do określonej grupy osób. Jest jednak szansa, że dopłaty trafią do szerszego grona beneficjentów, a na przełomie I i II kwaratału 2022 wystartuje kolejny program, który ma poprawić efektywność energetyczną lokali, a tym samym domowe finanse. 

Katarzyna Cichopek Kasi Cichopek ma modną kurtkę z wyprzedaży w Born2be

Dodatek osłonowy ma zrekompensować nie tylko ceny prądu. Dopłata do gazu 2022 będzie przysługiwała jednak wybranym 

Dochody gospodarstwa domowego będą miały największy wpływ na prawo do przyznania dodatku, ale także jego wysokość. Jest to jedyny warunek uprawniający do przyznania wypłaty środków: 

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Nieco większa będzie dopłata do węgla 2022. Wkrótce o dofinansowanie do węgla będzie mogło ubiegać szersze grono osób 

O dodatek wyższy o 100 zł do nawet 287 zł mogą ubiegać się rodziny ogrzewające gospodarstwa węglem. Obecnie jednak na podwyższoną wypłatę mają szansę jedynie osoby ze wpisem w CEEB. Cała procedura wpisu może potrwać nawet do 6 miesięcy, a czas na złożenie wniosku o dodatek jest ograniczony. Samorządowcy ubiegają się więc o to, aby wystarczająca była sama deklaracja złożona w CEEB., co rozszerzyłoby grono beneficjentów. 

Nieruchomości (zdjęcie ilustracyjne) Rząd wyklucza podatek katastralny w Polsce. Może powstać inny

Ciepłe Mieszkanie — nowy program został ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ogłoszony przez NFOŚiGW program ma wystartować na przełomie I i II kwartału 2022 roku. Będzie on wspierał wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. W jego ramach możliwy będzie zakup kotła gazowego, zastosowanie ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła, instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, a nawet wymiana okien i drzwi. Dofinansowanie będzie wynosiło od 13 tys. zł do 26 tys. zł. 

Więcej o: