12 tysięcy na dziecko? Tak, ale nie dla wszystkich

Rodzinny kapitał opiekuńczy: dla kogo stworzony został program? Wnioski o pieniądze z programu składać można już od 1 stycznia. Nie każdy jednak może starać się o te pieniądze. Postawione są konkretne warunki. Kiedy wypłata się o 12 tys. na dziecko? Odpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rząd w celu wsparcia rodzin ruszył z nowym programem określany jako tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ma on na celu udzielenie pomocy w godzeniu życia rodzinnego z zawodowym. Jednak pieniądze z tego programu trafią tylko do rodzin spełniających określone kryteria.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Katarzyna Cichopek Kasi Cichopek ma modną kurtkę z wyprzedaży w Born2be

Rodzinny kapitał opiekuńczy: dla kogo powstał dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Rodzinny kapitał opiekuńczy przyznawany jest jedynie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. O pieniądze z tego tytułu możesz starać się jeżeli dziecko wspólnie z Tobą mieszka oraz utrzymujesz je a ponadto:

  • jesteś matką dziecka
  • jesteś ojcem dziecka
  • przyjąłeś dziecko na wychowanie i wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia

Rodzinny kapitał opiekuńczy kiedy wypłaty? 

Świadczenie to nie zależy od dochodu. Jego łączna wysokość to 12 tys. zł. Rodzic dziecka podczas składania wniosku może zdecydować czy chce otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy. W okresie wypłaty świadczenia możesz raz zmienić swoją decyzję w sprawie wysokości miesięcznej kwoty świadczenia.

Przepisy ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym określają maksymalny termin dla ZUS na rozpatrzenie złożonego przez rodzica wniosku. Wynosi on 2 miesiące od dnia złożenia go wraz z potrzebnymi dokumentami. Natomiast wypłata pieniędzy z jego tytułu nastąpi nie wcześniej niż w miesiącu, od którego przysługuje prawo do kapitału.

rodzina, rodzice Zasiłek rodzinny 2022. Wysokość świadczenie oburza rodziców

Rodzinny kapitał opiekuńczy wniosek. Kiedy należy go złożyć?

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy pełny rok. Jeśli dziecko skończyło już pierwszy roczek, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.

Należy pamiętać, że pieniądze przysługują  na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie dlatego we wniosku musisz wskazać pierwsze dziecko w rodzinie.

Więcej o: