Waloryzacja emerytur 2022. Ile procent wyniosą podwyżki świadczeń? Istnieje kilka scenariuszy

Co chwilę pojawiają się nowe prognozy na temat wysokości marcowej waloryzacji emerytur 2022. Padające przez ekspertów rekordowe planowane wskaźniki, to wynik przede wszystkim stale rosnącej inflacji. Mimo to nie wszyscy seniorzy są zachwyceni planowanymi podwyżkami. Większość z nich odczuje, tak czy inaczej, straty.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Projekt budżetu na 2022 przewiduje, że tegoroczna waloryzacja sięgnie 4,89 proc., jednak już teraz wiadomo, że wskaźnik ten będzie zdecydowanie wyższy, co podkreśliła minister Marlena Maląg. Eksperci prognozują natomiast, że podwyżki świadczeń mogą być rekordowe. Czy rzeczywiście będzie to powód do radości? 

O ile wyższe świadczenia będzie wypłacał ZUS? Waloryzacja emerytur 2022 może być jedną z największych od lat

Choć dokładną wysokość wskaźnika poznamy w lutym, to już teraz jest wiele przewidywań, co do marcowych podwyżek świadczeń. Inflacja już w listopadzie 2021 wyniosła bowiem 7,8 proc. i stale rośnie. Mówi się więc zatem o waloryzacji na poziomie od 6 do nawet 9,5 proc. Jednak wyliczenia Oskara Sobolewskiego z Instytutu Emerytalnego pokazują, że waloryzacja powinna wynieść minimum 9 proc., aby stanowić realne wsparcie finansowe dla seniorów. 

Waloryzacja rent i emerytur 2022 może oznaczać podwyżki nawet do 528 zł

Najnowsze doniesienia Dziennika Zachodniego wskazują, że może być to jednak znacznie więcej, a mianowicie 10,56 proc. Byłby to rekordowy wzrost, który w praktyce dla seniorów oznaczałby podwyżki emerytur i rent o 100 zł do nawet 528 zł.

Nie wszyscy seniorzy są zachwyceni nadchodzącą waloryzacją

Pojawiające się natomiast pod naszymi artykułami komentarze pokazują, że szacowane wzrosty świadczeń, nie wszystkich napawają optymizmem; 

Waloryzację znowu pożre większy podatek zdrowotny, większy podatek pit. Pytam, czy warto dłużej i uczciwej pracować?
Inflacja ponad 7,5% a waloryzacja 4,89? To czysta kradzież! Tak jest od 2016 roku, że waloryzacje są znacznie niższe niż rzeczywista inflacja!
Podstawowe artykuły żywnościowe, warzywa, owoce, środki higieniczne, rachunki za mieszkanie, prąd, gaz, wodę, wszystkie usługi wzrosły od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Nie mówiąc już o lekach, których ceny są z kosmosu. Nawet 10% rewaloryzacja nie wpłynie na lepsze życie przeciętnego emeryta. Tak naprawdę prawdziwe rachunki i ceny towarów i usług zobaczymy na przełomie lutego i marca.
Więcej o: