Seniorzy dostaną podwójną emeryturę co miesiąc. Jak ją otrzymać? ZUS nie wypłaci obydwu świadczeń

Podwójna emerytura trafi w ręce seniorów, którzy spełnią odpowiednie warunki. Jednym z nich jest złożenie aż dwóch wniosków w odpowiednich miejscach. Podwójnej emerytury nie wypłaci ZUS, skąd zatem pieniądze trafią na konto? Wyjaśniamy, dla kogo jest ten zastrzyk gotówki.

Seniorzy w 2022 roku otrzymali dwie nowe ulgi. Jedna z nich dotyczy emerytów, którzy postanowili pozostać aktywni zawodowo, a druga obejmuje emerytury bez podatku. Dodatkowo mogą zasilić swój skromny budżet, wnioskując o kolejne świadczenia. Część z nich zyska 500 plus dla seniora, a część otrzyma 200 złotych do emerytury co miesiąc. Na niektórych czeka podwójna emerytura. Jak ją dostać?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji" Wybierz serwis

Podwójna emerytura dla służb mundurowych. Zasady jej przyznawania uległy zmianie

Do 2021 roku podwójna emerytura przysługiwała służbom mundurowym, czyli m.in. policjantom i żołnierzom. Otrzymywać mogli świadczenie cywilne wypłacane przez ZUS, oraz świadczenie mundurowe, które wypłaca MSWiA. Ponieważ wypłacanie dwóch emerytur z jednego urzędu nie jest możliwe, emerytowani mundurowi musieli złożyć dwa wnioski, po jednym w każdym urzędzie. Od grudnia 2021 obowiązuje nowy przepis. Dwie emerytury przysługują tylko emerytom mundurowym, którzy podjęli służbę po 1999 roku. Pozostali muszą wybrać jedno świadczenie, które ich zdaniem bardziej się opłaca.

Podwójna emerytura co miesiąc, za opłacanie składek zdrowotnych. Nie chodzi o ZUS

Okazuje się, że o drugą emeryturę można zadbać jeszcze "za młodu". Wystarczy opłacać składki zdrowotne nie tylko w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, ale też w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Warunkiem jest, aby przyszły emeryt opłacał owe składki minimum przez okres 25 lat. Kiedy osiągnie wiek emerytalny, wystarczy złożyć wniosek w ZUS i KRUS i pobierać oba świadczenia. 

Podwójna emerytura dla rodaków za granicą. Legalna praca ma tu kluczowe znaczenie

Jeśli rodacy szukali źródła zarobku za granicami Polski, im też przysługują aż dwie emerytury. Warunek jest taki, że praca za granicą musiała odbywać się w pełni legalnie i dany pracownik płacił za granicą podatki. Wówczas może ubiegać się o emeryturę w Polsce, jeśli osiągnie wiek emerytalny i złoży wniosek o status emeryta w ZUS, a także zagranicą - tam też należy złożyć drugi, osobny wniosek. 

Więcej o: