Waloryzacja rent i emerytur 2022: to niejedyne zmiany w świadczeniach seniorów. Niektórzy stracą

Początek roku 2022 dla wielu seniorów okazał się trudnym czasem. Szalejąca inflacja, rewolucje podatkowe wprowadzone przez Polski Ład czy planowana waloryzacja rent i emerytur, to tylko niektóre z czynników, przez które domowy budżet wielu emerytów stoi pod znakiem zapytania. Choć część seniorów liczy na przynajmniej nieznaczną poprawę sytuacji finansowej, to niektórzy już liczą czekające ich straty.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Nowy rok zawsze przynosi pewne zmiany. Dla emerytów będą one jednak szczególnie rewolucyjne, gdyż grupę tę w najbliższym czasie czeka dużo zmian finansowych. Niestety jak to zazwyczaj bywa, nie dla każdego mogą okazać się one korzystne. 

Jaka waloryzacja emerytur 2022 przewidywana jest w marcu? Wskaźnik może wynieść od 6 do nawet 10 procent 

Przewidywań, co do wysokości marcowej waloryzacji jest wiele. Najczęściej pojawiają się jednak opinie, że będzie ona mieściła się w przedziale od 6 do 9 procent. Jak tłumaczą eksperci, tylko taka wysokość wskaźnika jest w stanie stanowić realne wsparcie dla domowego budżetu seniorów. Według najnowszych informacji niewykluczone, że może paść rekord, a mianowicie 10,56 proc. Zyskałyby na tym osoby o najniższych świadczeniach, gdyż otrzymałyby one o 100 zł do nawet 528 zł więcej. 

Ulgi podatkowe dla emerytów, czyli Polski Ład w praktyce 

W nowych rozwiązaniach podatkowych nie zabrakło ulg skierowanych do seniorów. Wśród najważniejszych znajduje się przede wszystkim emerytura bez podatku i tzw. zerowy PIT. W tym pierwszym przypadku ponownie zyskają osoby pobierające najniższe świadczenia. Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł spowoduje bowiem, że seniorzy o emeryturach na poziomie 2500 brutto miesięcznie nie zapłacą podatku wcale. Niestety dla tych, którzy pobierają wypłaty powyżej 5000 zł, ulga ta będzie generowała straty nawet do 4756 zł rocznie. Z PIT-0 dla pracujących seniorów skorzystać będą mogły natomiast osoby, które osiągnęły prawo do emerytury, ale zdecydują się na kontynuowanie pracy zawodowej. Nie zapłacą oni podatku do 115 528 zł (85 528 zł ulgi + 30 000 zł kwoty wolnej od podatku). Skorzystanie z tej propozycji podatkowej pozbawi natomiast prawa do skorzystania z ulgi dla klasy średniej. 

13 emerytura może być mniejsza niż w 2021 roku. Czternastki seniorzy nie otrzymają wcale

Trzynastka to świadczenie zagwarantowane przez ustawę, a więc emeryci mogą liczyć na jej wypłatę w 2022 roku. Może okazać się ona jednak niższa. Ponownie starty odczują seniorzy ze świadczeniami powyżej 2500 zł. W ich przypadku 13 emerytura w kwocie 1300 zł brutto będzie wynosiła na rękę tylko 962 zł. Na wypłatę 14 emerytury nie ma natomiast wcale szans, co podkreśla minister Marlena Maląg: 

Od samego początku mówiliśmy, że czternasta emerytura jest rozwiązaniem dodatkowym, jednorazowym
Więcej o: