Ulga rehabilitacyjna 2022. Zaszły w niej duże zmiany. Niektórzy stracą do niej prawo

Polski Ład zmieniając ustawę podatkową, wpłyną też na zasady rozliczania ulgi rehabilitacyjnej. Według nowych zasad z ulgi nie skorzystają już wszyscy. Zostaje ona także rozszerzona o zakup innych potrzebnych rzeczy. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ministerstwo Finansów opowiedziało się za rozszerzeniem katalogu wydatków uprawniających do ulgi rehabilitacyjnej. W związku z podjętą nowelizacją teraz większą ilość wydatków będzie można odliczyć od podatku PIT. Nie wszyscy jednak z tego skorzystają. Wynika to ze zmiany wolnej od podatku.

Zobacz wideo Czy po wyborach PO znajdzie pieniądze dla niepełnosprawnych?

Ulga rehabilitacyjna 2022. Niektórzy stracą prawo do ulgi

Od nowego roku obowiązuje nowa kwota wolna od podatku. Wszyscy zarabiający poniżej 30 tys. zł będą się w niej mieścić. W związku z tym osoba osiągające najniższe dochody nie będą, mogła już skorzystać z ulgi. Ulga podatkowa nadal jednak będzie przysługiwać:

  • niepełnosprawnym
  • osobom, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne.

Ulga rehabilitacyjna 2022. zasady odliczania jej od podatku

Tak zwana ulga rehabilitacja przysługuje osobie z niepełnosprawnością oraz opiekunowi, na którego utrzymaniu pozostawały w danym roku podatkowym niepełnosprawny. Odliczenie jej od podatku przysługuje na dwóch zasadach: 

  1. nielimitowanej, czyli z możliwością odliczenia całej wartości faktycznie poniesionych kosztów.
  2. limitowanej kwotowo: w tym wypadku podatnik może odliczyć faktycznie poniesione wydatki w określonym limicie, czyli do 2280 zł. Jeśli zostały poniesione wyższe niż wskazane w ustawie, to na nie ulga nie obowiązuje. Tych wydatków nie trzeba udowadniać.

Ulga rehabilitacyjna 2022. Powiększył się katalog wydatków

Katalog został rozszerzony o następujące wydatki:

  • na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki podkłady i wkłady anatomiczne (limitowane)
  • na przewóz osoby niepełnosprawnej niezależnie od celu przejazdu
  • na pobyt opiekuna przebywającego wraz z osobą niepełnosprawną zaliczoną do grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, na turnusie rehabilitacyjnym albo w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej

Ulga rehabilitacyjna rozszerzona została także o zakup, naprawę i najem wyrobów medycznych. Od 2022 r. podatnik będzie mógł rozliczyć również rzeczy wzięte w wypożyczenie lub najem. Dotychczas w ramach ulgi była możliwość rozliczania tylko wyrobów medycznych, zakupionych na własność.

Więcej o: