Ulga rehabilitacyjna 2022. Zaszły w niej duże zmiany. Niektórzy stracą do niej prawo

Polski Ład zmieniając ustawę podatkową, wpłyną też na zasady rozliczania ulgi rehabilitacyjnej. Według nowych zasad z ulgi nie skorzystają już wszyscy. Zostaje ona także rozszerzona o zakup innych potrzebnych rzeczy. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ministerstwo Finansów opowiedziało się za rozszerzeniem katalogu wydatków uprawniających do ulgi rehabilitacyjnej. W związku z podjętą nowelizacją teraz większą ilość wydatków będzie można odliczyć od podatku PIT. Nie wszyscy jednak z tego skorzystają. Wynika to ze zmiany wolnej od podatku.

Zobacz wideo Czy po wyborach PO znajdzie pieniądze dla niepełnosprawnych?

Katarzyna CichopekKasi Cichopek ma modną kurtkę z wyprzedaży w Born2be

Ulga rehabilitacyjna 2022. Niektórzy stracą prawo do ulgi

Od nowego roku obowiązuje nowa kwota wolna od podatku. Wszyscy zarabiający poniżej 30 tys. zł będą się w niej mieścić. W związku z tym osoba osiągające najniższe dochody nie będą, mogła już skorzystać z ulgi. Ulga podatkowa nadal jednak będzie przysługiwać:

  • niepełnosprawnym
  • osobom, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne.

Ulga rehabilitacyjna 2022. zasady odliczania jej od podatku

Tak zwana ulga rehabilitacja przysługuje osobie z niepełnosprawnością oraz opiekunowi, na którego utrzymaniu pozostawały w danym roku podatkowym niepełnosprawny. Odliczenie jej od podatku przysługuje na dwóch zasadach: 

  1. nielimitowanej, czyli z możliwością odliczenia całej wartości faktycznie poniesionych kosztów.
  2. limitowanej kwotowo: w tym wypadku podatnik może odliczyć faktycznie poniesione wydatki w określonym limicie, czyli do 2280 zł. Jeśli zostały poniesione wyższe niż wskazane w ustawie, to na nie ulga nie obowiązuje. Tych wydatków nie trzeba udowadniać.

Banknot 500-złotowy500 plus dla seniora 2022. Kto może otrzymać świadczenie?

Ulga rehabilitacyjna 2022. Powiększył się katalog wydatków

Katalog został rozszerzony o następujące wydatki:

  • na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki podkłady i wkłady anatomiczne (limitowane)
  • na przewóz osoby niepełnosprawnej niezależnie od celu przejazdu
  • na pobyt opiekuna przebywającego wraz z osobą niepełnosprawną zaliczoną do grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, na turnusie rehabilitacyjnym albo w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej

Ulga rehabilitacyjna rozszerzona została także o zakup, naprawę i najem wyrobów medycznych. Od 2022 r. podatnik będzie mógł rozliczyć również rzeczy wzięte w wypożyczenie lub najem. Dotychczas w ramach ulgi była możliwość rozliczania tylko wyrobów medycznych, zakupionych na własność.

Więcej o: