W 2021 roku seniorzy otrzymali dwa dodatkowe świadczenia, które chwilowo poprawiły ich sytuację finansową. Najbiedniejsi seniorzy ucieszyli się zarówno z trzynastej, jak i czternastej emerytury. Ci nieco bogatsi otrzymali tylko "trzynastkę", której nie obowiązywał próg dochodowy. W 2022 roku trzynasta emerytura ponownie wpłynie na ich konta, ale o czternastej emeryturze, póki co się nie mówi. Niektórzy najstarsi obywatele liczą nawet na "piętnastkę". Niestety, doceniane przez emerytów świadczenie - "trzynastka" może trafić do nich w tym roku z opóźnieniem. Czy będzie też niższe niż dotychczas?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W 2022 nie zmieniły się zasady przyznawania trzynastej emerytury. Nadal przysługuje ona niemal wszystkim seniorom, wystarczy mieć status emeryta, co wiąże się z osiągnięciem wieku emerytalnego. Oprócz tego świadczenie wypłacone będzie osobom, które 31 marca 2022 roku są uprawnione do:
Świadczenie nie przysługuje jedynie tym osobom, które prawo do świadczeń mają zawieszone.
W 2021 r. wypłacano trzynastą emeryturę w wysokości 1250,88 zł brutto. Prognozy są takie, że tegoroczna waloryzacja rent i emerytur wyniesie co najmniej 7 procent. Jeśli tak się stanie, może wynieść 1338 zł brutto. Ostateczna wysokość waloryzacji zostanie ustalona w lutym 2022 roku. Niestety, pędząca dramatycznie inflacja, w tym wzrost cen gazu i prądu może doprowadzić do poważnego kryzysu, w związku z którym rząd może podjąć dramatyczną decyzję o zmniejszeniu wysokości świadczenia.
W 2021 roku trzynasta emerytura trafiła na konta seniorów w kwietniu, tuż przed świętami wielkanocnymi. W 2022 roku znaczna większość emerytów dostanie ją w podobnym czasie, ale są też tacy, którzy poczekają nieco dłużej. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych trzynasta emerytura zostanie wypłacona w maju wraz z tymi świadczeniami.