Ulga dla pracujących emerytów. Seniorzy skorzystają z niej pod pewnymi warunkami

Zerowy PIT to niejedyna ulga dla seniora 2022 przewidziana przez Polski Ład. Rząd chce, aby podatkowa rewolucja wpłynęła pozytywnie na finanse emerytów aktywnych zawodowo jak i tych, którzy nie zdecydowali się na kontynuowanie pracy. Czy rzeczywiście seniorzy mogą liczyć na poprawę domowego budżetu? Część z nich tak, jednak pod pewnymi warunkami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład powinien trafić do kosza? Pytamy Piotra Zgorzelskiego

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami na nowym ładzie podatkowym skorzysta nawet do 8 milionów emerytów. Wszystko to za sprawą wprowadzenia dla tej grupy dodatkowych ulg. Skorzystają na nich w szczególności seniorzy pobierający najniższe świadczenia, a także ci kontynuujący pracę zarobkową. Muszą oni jednak wcześniej spełnić określone w ustawie warunki. 

Małgorzata Rozenek Małgorzata Rozenek w modnej kurtce. Podobne z Reserved, Zara

Pracujący emeryt a ulga podatkowa — kto skorzysta na PIT-0?

Zerowy PIT to rozwiązanie skierowane do seniorów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, jednak nie zdecydowali się na przerwanie pracy zawodowej. W rozliczeniu rocznym będą mogli oni skorzystać z ulgi, dzięki której obejmie ich zwolnienie z podatku do kwoty 85 528 zł. W rzeczywistości będzie to natomiast znacznie więcej, a dokładniej 115 528 zł. Uwzględnić należy bowiem podwyższoną do 30 tys. zł kwotę wolną od podatku. Dochód nie jest jednak jedynym warunkiem uprawniającym do skorzystania z ulgi. 

Ulga dla klasy średniej dla emeryta. Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy

Obecnie z ulgi dla klasy średniej mogą skorzystać wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, których dochody roczne mieszczą się w przedziale 68 412 zł – 133 692 zł. Jednak pracujący emeryci, którzy chcieliby skorzystać z ulgi PIT-0, zostaną pozbawieni możliwości ze skorzystania z niej. Muszą oni dokonać wyboru, z której ulgi podatkowej chcieliby skorzystać.

Seniorzy pobierający świadczenia emerytalne na ten moment także nie mogą skorzystać z tego przywileju. Minister finansów potwierdził natomiast, że trwają pracę nad nowelizacją zapowiedzianą przez premiera Morawieckiego. Miałby się w niej znaleźć zapis, który poszerzyłby krąg osób uprawnionych do ulgi dla klasy średniej o osoby zarabiające do 12,8 tys. zł w tym także m.in. emerytów i rencistów. Co ciekawe propozycja uwzględniająca seniorów w tej uldze pojawiła się już wcześniej. Zaproponował ją Senat, jednak Sejm odrzucił tę poprawkę. 

ZUS (zdjęcie ilustracyjne) 500 plus dla emeryta nie otrzymasz bez tych dokumentów

Emerytura bez podatku to kolejna ulga dla seniora 2022 

Na zwolnienie z podatku mogą liczyć także emeryci ze świadczeniami do 2500 zł brutto miesięcznie. Pozostali zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej ten próg. Nie dla każdego to rozwiązanie okaże się korzystne. Zyski do nawet 2244 zł rocznie odczują seniorzy, ale ci, których emerytury nie przekraczają 5000 zł. W pozostałych przypadkach straty mogą sięgnąć do 4756 zł rocznie.

Więcej o: