Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Kto może go otrzymać? Internauci są oburzeni

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci to potoczna nazwa programu mama 4+. Stworzony został dla rodziców, którzy poświęcili swoją karierę i prace, aby wychować minimum czworo dzieci. Sam program jak i jego kryteria oburzają wielu internautów.

Więcej artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

MAMA 4+ jest to program, z którego mogą skorzystać rodzice minimum czworga dzieci. Jego celem jest zapewnienie środków do życia osobom, które z powodu wychowywania dzieci nie mogły podjąć zatrudnienia. Wielu internautów jest oburzonych.

Zobacz wideo Mama Ginekolog nie zdała egzaminu na specjalizację

Małgorzata Rozenek Małgorzata Rozenek w modnej kurtce. Podobne z Reserved, Zara

Komu przysługuje matczyna emerytura? Jest kilka warunków

Dodatek do emerytury nie należy się jedynie mamom, ale również i tatom. Aby muc starać się o pieniądze z programu MAMA 4+ trzeba spełnić jednak pewne warunki:

  • Matka co najmniej 4 dzieci, które urodziła i wychowała lub tylko wychowała musi mieć ukończone 60 lat
  • Ojciec co najmniej 4 dzieci, który wychowywał dzieci samotnie z pewnych powodów (zmarła matka dzieci, matka porzuciła dzieci, matka przez długi okres czasu nie wychowywała dzieci) i ukończył 65 lat
  • Mieszkać w Polsce oraz przez co najmniej 10 lat mieć tzw. ośrodek interesów życiowych, czyli płacić podatki w naszym kraju (po ukończeniu 16 lat)
  • Posiadać polskie obywatelstwo lub osoba, mająca prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, bądź obywatel państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu lub cudzoziemiec legalnie przebywający

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Ile wynosi?

Maksymalna kwota, jaka może zostać przyznana z programu MAMA 4+ wynosi 1250,88 zł brutto. Jest to tyle, co najniższa emerytura. Taka kwota przyznawana jest jednak tylko w sytuacji gdy rodzic, który wychował minimum czworo dzieci, nie posiada prawa do żadnego innego świadczenia. W 2022 wysokość świadczenia się zmieni wraz z waloryzacją.

Jeżeli rodzic posiada już jakieś świadczenie, ale jest ono bardzo niskie, to wtedy pieniądze z programu będą dopełnieniem do kwoty najniższej emerytury. Przykladowo jeżeli rodzić otrzymuje emeryturę lub rentę w wysokości 800 zł, dodatek wyniesie 450,88 zł.

rodzina, rodzice, dzieci 12 tysięcy na dziecko? Tak, ale nie dla wszystkich

Internauci są oburzeni programem MAMA 4+

Oto kilka komentarzy, jakie opublikowano na ten temat:

A co z matkami co pracują i wychowywały 4 dzieci, bo nie było ich stać na taki luksus jak siedzenie w domu gdzie dla nich ustawa?
Znów promują patole, co tylko dzieci robią, a pracować się nie chce. Jeszcze 500+ 300+ dodatek mieszkaniowy zasiłek dla bezrobotnych i niewliczanie powyższych do dochodu. Ten kraj zmierza donikąd.
A co z rodzicami, którzy adoptowali chore dzieci i musieli zrezygnować z pracy? Takim rodzicom nic się nie należy?
Dlaczego od czwartego dziecka, kobiety, które urodziły mniej niż czwórkę, nie są matkami? Może ktoś to wytłumaczyć?
Więcej o: