Zmiany w podatkach 2022. Polski Ład wprowadził nieład. Premier zapowiedział nowelizację

Po niespełna trzech tygodniach od wprowadzenia Polskiego Ładu, ustawę czekają poprawki. Wielu obywateli ma problemy z już obowiązującymi nowymi rozwiązaniami podatkowymi, a wkrótce część z nich może ulec kolejnym zmianom.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji 21 stycznia zapowiedział, że Polski Ład zostanie poddany zmianom

Bierzemy odpowiedzialność za pomyłki w związku z Polskim Ładem i będziemy je korygować. 

Na jakie kolejne rewolucje będą musieli przygotować się Polacy? 

Zmiany w podatkach 2022: ulga dla klasy średniej na nowych zasadach

Obecnie z ulgi dla klasy średniej mogą skorzystać jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz przedsiębiorstwa rozliczające się na zasadach ogólnych. Ich roczne dochody muszą mieścić się w przedziale 68 412 zł – 133 692 zł. Wkrótce krąg osób uprawnionych do ulgi może zostać rozszerzony. Według zapowiedzianych poprawek zostanie on rozszerzony na wszystkie osoby, których zarobki nie przekroczą 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Dodatkowo zostaną w nowych zapisach uwzględnieni emeryci, renciści, zleceniobiorcy, nauczyciele akademiccy oraz zawody stosujące inne koszty uzyskania przychodów. Premier dodał również, że po przekroczeniu limitu obowiązywać ma zasada "złotówka za złotówkę". 

Ulga dla samotnie wychowujących rodziców zastąpiona przez ulgę 1500. Ten zapis także trafi do poprawki 

Kolejne zmiany czekają rodziców samotnie wychowujących dzieci, którzy dotychczas mogli rozliczać się wspólnie z dzieckiem. Ta preferencja podatkowa została w Polskim Ładzie zastąpiona tzw. ulgą 1500. Polega ona na odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych obliczonego według skali podatkowej kwoty 1500 zł. Na konferencji premier potwierdził, że osoby o niższych dochodach dostaną pełny zwrot 1500 zł, nawet gdy zapłacą niższy podatek

Zwrot podatku 2022. Według zapowiedzi nikt nie straci na Polskim Ładzie

Rząd podkreślił, że na Nowym Polskim Ładzie nie straci nikt, kto zarabia miesięcznie do 12,8. tys. zł. Osoby, które w porównaniu do rozliczenia za 2021 rok dostrzegą pogorszenie swojej sytuacji finansowej, będą mogły ubiegać się o zwrot: 

Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie, bądź takie same, zarabiając do 12.800 zł i na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to zezwolimy, wprowadzimy zasadę możliwości rozliczenia według dochodów osiąganych w 2021 r., czyli porównanie 2021 r. i 2022 r. Jeżeli się okaże, że 2022 r. w jakikolwiek sposób o jedną złotówkę pogorszył status podatkowy kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można otrzymać ten zwrot — zapowiedział premier podczas konferencji. 
Więcej o: